Esileht » Uudis » Uudised »

EELK sidemed Venemaa luterlastega

11.02.2015 | | Rubriik: Uudised

Peapiiskopid Urmas Viilma ja Dietrich Brauer.
Arho tuhkru

Nädalavahetusel viibis peapiiskop Urmas Viilma esimesel välisreisil Moskvas. Põhjuseks Venemaa Euroopa-osa Evangeelse Luterliku Kiriku uue peapiiskopi Dietrich Braueri (32) ametissepühitsemine Moskvas Püha Peetri ja Pauli katedraalis. Peapiiskop Viilma kohtus ka Moskva eestlastega ning Eesti saatkonnas oli armulauaga palvus.
Pühapäevaõhtuses «Aktuaalses kaameras» selgitas peapiiskoppi tema visiidil saatnud kiriku avalike suhete spetsialist Arho Tuhkru: «Esmalt on see hea märk vastastikustest headest suhetest ja piiskop Brauer oli ka just 2. veebruaril Tallinnas. Ning eks see on mõneti ka põlvkondade vahetus, mõlemad mehed on väga noored ja on alustamas oma ametiaega. Kultuurilised sidemed on päris tugevad. Tsaariajal oli sellessamas kirikus päris palju eesti vaimulikke.»
Ortodoksse Venemaa luterlik kirik on suhteliselt väike. «Luterlik kirik Venemaal on traditsiooniliselt siin tegutsenud kirik, kuhu kuulus kunagi miljoneid eri rahvusest inimesi, kuid mis sattus nõukogude ajal, eriti Stalini ajastul, kohutavate repressioonide alla. Seepärast olemegi täna ametis kirikute ja koguduste taastamisega. Praegu on meil erinevatel andmetel 40 000 kuni 100 000 koguduseliiget,» lausus peapiiskop Brauer pühitsemistalitusel.
Dietrich Brauer on sündinud Vladivostokis. Keskhariduse omandas Moskvas. 2001–2005 õppis Novosaratovka usuteaduslikus seminaris. 2005–2010 töötas kirikuõpetajana Kaliningradi oblastis Gussevis. 11. märtsil 2011 valiti ta piiskopiks. 14. septembril 2012 valis sinod ta peapiiskopiks. Dietrich Brauer on abielus Tatjana Petrenkoga, peres on kaks last.
Teine suur luterlaste kogukond on Siberis. 2003. aastal iseseisvunud Siberi Evangeelse Luterliku Kiriku piiskop Vsevolod Lõtkin pühitseti piiskopiks 2007. aastal Tallinnas. Siberi kiriku peakirik asub Novosibirskis, neil on umbes 2000 liiget, ligi paarkümmend kogudust ja kuulutuspunkti. Teenimispiirkonnaks on Siberi ja Uurali kogudused 3000 km raadiuses.
Eesti Kirik

Jumal teeb nähtavaks oma armastuse meie vastu sellega, et Kristus suri meie eest, kui me olime alles patused. (Rm 5:8)