Esileht » Online » Online artiklid »

EELK Põhja-Ameerika praostkonna sinod hingas Toronto Peetri kirikus 11. mail 2016 kahe kopsupoolega

30.05.2016 | | Rubriik: Online artiklid

Enne seda, kui enamik 11.mai 2016 ennelõunal Toronto Peetri kirikusse sinodile kogunenuid oma uuenenud missioonist teadlikeks sai ning kaalutletud liigutustega praostkonna hoomamatuid mõõtmeid uuenenud konteksti siduma hakkas, oli armulauaga avajumalateenistus piiskop Tiit Salumäe juhtimisel, õpetaja Algur Kaerma jutlusega ja kohaliku praosti kaasateenimisel peetud, nii et praost Mart Salumäe selle otsuse tähtsate kinnitatud dokumentide alusel koosolijaile välja kuulutada sai, mis koguduste esindajaist ajaloolised isikud ja sinodist enesest ajaloolise figuuri tegi.

Tõepoolest, veel napilt poolteist tundi tagasi EELK Toronto Peetri kirikusse sinodi avajumalateenistusele saabunutena oli neist, kes EELK Kanada, teine, kes EELK USA praostkonna koguduse eestkõneleja, kuid õigel ajal jahvatanud EELK Välis–Eesti Konsistooriumi veski oli teinud oma kaalutletud otsuse juba varem — alates 28. märtsist 2016. moodustati uus EELK Põhja–Ameerika Praostkond, kuhu loetakse kuuluvaks kõik Põhja–Ameerika mandril tegutsevad EELK kogudused. Otsuse aluseks oli 2016. a. jaanuaris–veebruaris peetud kahe praostkonna liitumise hääletuse tulemused, mille järgi 12–st osalenud kogudusest pooldas ühinemist 10 ja 8–st vaimulikust andis ühinemise poolt hääle 5 õpetajat.

 
Sinodikoosoleku alguses sai tervituseks sõna EELK diasporaatöö piiskop Tiit Salumäe, kes kõneles oma tegevusest luteri kiriku meediatöö korraldajana, piiskoplikest ülesannetest Lääne–Eesti kogudustes ning rahvusvahelise haardega tegevusest Siberis, Lääne–Euroopas ning muus maailmas tegutsevate eestikeelsete luterlike kogudustega. Pärast Toronto sinodit ootas piiskoppi — kes on Eesti Piibliseltsi esimees olnud selle taasasutamisest peale 1991. a. —, lennureis Philadelphiasse, Pennsylvania osariiki USA–s, kuhu sel aastal kutsuti kokku Rahvuslike Piibliseltside Maailmakongress. Eesti Piibliselts kui selle organisatsiooni liige — Sankt–Peterburgi Piibliseltsi haruseltsid asutati ametlikult Tartus 1813. a 10. juunil ja Tallinnas sama aasta 1. juulil, ning Maarjamaa enda pinnal asutatud Venemaa haruseltside õiguspärane järeltulija, oli lisaks esindatud seltsi peasekretäri Jaan Bärensoni isikus.

Edasi loe Eesti Elust.

Inimese Poeg on tulnud otsima ja päästma kadunut. (Lk 19:10)