Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

EELK piiskopid

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

2015-02
Graafika: Pauluse Kiri. Tartu Pauluse koguduse kuukiri, veebruar 2015. Kristjan Luhamets

2015. aasta jääb EELK ajalukku märkimisväärsena: sel aastal sai kirik kolm piiskoppi.

Küünlapäeval, 2. veebruaril pühitseti piiskopiks Urmas Viilma ja seati peapiiskopi ametisse. Jüripäeval, 23. aprillil pühitsetakse piiskopiks Joel Luhamets ja Tiit Salumäe, kes valiti piiskopiks 13. jaanuaril toimunud EELK kirikukogul.
Mõlemad jätkavad piiskopina ka oma senise koguduse teenimist, siis vastavalt Tartu Pauluse ja Haapsalu kogudust.
Tiit Salumäe seatakse ametisse kohapeal apostlite Filippuse ja Jaakobus Noorema päeval, 1. mail kell 12 Haapsalus ja Joel Luhamets Tartus 2. nelipühal, 25. mail kell 12.
Piiskoppide lisandumisega ei moodustu veel uusi piiskopkondi. Eraldi piiskopkonna moodustavad vaid eesti kogudused välismaal, mida on juhtimas piiskop Andres Taul Kanadas Torontos.
Peapiiskop Urmas Viilmat abistavad kiriku juhtimisel piiskopid ja viieliikmeline kirikuvalitsus. 1992. aastal ametisse valitud piiskop Einar Soone on peapiiskopi alaline asetäitja ja abiline.
Emeriitpeapiiskop Andres Põder jätkab EELK esindajana riigisiseste oikumeeniliste suhete koordineerimist Eesti Kirikute Nõukogu presidendina.
2004. aasta EELK põhikiri võimaldab ametisse seada rohkem kui ühe piiskopi. Peapiiskop on Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku kõrgeim vaimulik juht ja ülemkarjane. Peapiiskopi kirik on Tallinna Piiskoplik Toomkirik. Peapiiskop on kirikus ülemkarjasena ülevaataja ametis, vastutades õpetuse ja vaimulike ametisse pühitsemise eest.
Peapiiskop on EELK esindaja kiriklikel, riiklikel, rahvusvahelistel ja oikumeenilistel üritustel ja tähtpäevadel ning üldrahvalikel üritustel. Samuti esindab ta kirikut diplomaatilisel, oikumeenilisel ning riiklikul tasandil.
Eesti Kirik

Andres Põder
Emeriitpeapiiskop Andres Põder.