Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Persoon kaasajast »

EELK meediapreemia pälvib Anu Raud

17.05.2017 | | Rubriik: Persoon kaasajast

Anu RaudSellekohase otsuse tegi EELK konsistoorium avalike suhete komisjoni ettepanekul.

Tekstiilikunstnik akadeemik Anu Raud (fotol) on kogu oma teadliku elu eesti rahvakunstipärandisse süüvinud ning oma loominguga seda rikastanud. Märkimisväärselt palju on ta oma gobelääne kavandades kasutanud kiriklikku temaatikat.
Mitmed kristlikud sümbolid nagu rist, liivakell ja tornikukk on tema loomingus läbivad ja mõnedki töödest on leidnud paikse kodu pühakojas. Näiteks Viljandi Jaani kirikus („Ristivaip“ ja „Taevaredel“), Tartu Jaani kirikus (viies liturgilises värvitoonis kirikutekstiilide komplektid), Tallinna Jaani kirikus („Issaristike“). Vainupea kabelis on altarivaip „Armuaeg“. Iga vaip, mis on avalikus ruumis, räägib ja kannab sõnumit ning on omapärane võimalus kõnetada vaatajat.
Käesoleva aasta aprillis alustas ta vabaõhumuuseumis koos Ene Parsiga Eesti 100. sünnipäeva vaiba kudumist, sinna kootakse sisse 107 kihelkonna triibud. Anu Raud on öelnud: „Eestimaa on jumalik maa. Maarjamaa ju. Paradiisiaed päikese all. Kui jagub ainult jaksu tööd teha ning kui on jõudu ja sisemist sooja jäälillede imetlemiseks. Põlisrahva päriskodu, looduslaste pesapaik, läte loomerahvale, jalakäijate kuningriik. Pühad paigad. Allikad janu kustutamiseks. Madalad uksed. Lihtsad puumajad. Kõrged katused.“
Paljudest tema vaipadest on tehtud postkaardid, kuhu vaibakunstnik on kirjutanud juurde ka sõnumi. Anu Raud ja praost Jaan Tammsalu on 2014. a koos välja andnud raamatu „Vaimulikud mõtisklused III“. Tekstiilikunstnik, emeriitprofessor, kirjanik, publitsist ja etnograaf Anu Raud on sündinud 10. mail 1943. aastal. Ta on Viljandi Jaani koguduse liige.
Sirje Semm

Tõstke oma pea ja vaadake üles, sest teie lunastus läheneb! (Lk 21:28)