Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Corelli Music kutsub säravat jõuluklassikat kuulama

02.12.2015 | | Rubriik: Kultuurielu

Viiulimängija ja kontserdikorraldaja Mail Sildos. Harri Rospu

Jõulud ja aastavahetus on aeg, mil saab nautida palju head muusikat.

Kontserdiagentuuril Corelli Music on käimas jõulumuusika festival «Kirikupühad Maar­jamaal», mis pühendatud juubeliaastale «Kaheksa sajandit Maarjamaad».
«Jõulufestival tekkis nii, et kontserdisarjaga «Kirikupühad Maarjamaal» alustasime aastal 2006 kannatusajal. See oli aeg, kui meie hulgast oli lahkunud president Lennart Meri. Sellest alates oleme pakkunud muusikat vaiksel nädalal, nelipüha ja kesksuvise maarjapäeva aegu ning jõuludel. Viimased viis aastat on sari jõuluajal laienenud samanimeliseks jõulumuusika festivaliks. Me püüame inimestele teadvustada, et jõuluaeg ei ole ainult poode mööda tormamine, vaid see on üks ilus aeg, mis pakub midagi hingele,» räägib agentuuri kunstiline juht Mail Sildos.
Jõulumuusika festival valmis sel aastal koostöös Eesti Kirikute Nõukoguga, mille praegune president emeriitpeapiiskop Andres Põder on olnud festivali «Kirikupühad Maarjamaal» patroon juba 10 aastat.
Mõnd kontserti tahab Mail Sildos eriti esile tõsta. Laupäeval, 5. detsembril esineb Võrumaal Rogosi mõisas varajase muusika ansambel Rondellus. Kontserdisarja «Eesti mõisad» raames toetatakse igal aastal üht mõisaga seotud asutust, kas kooli, hooldekodu vm.
Sel aastal toetati Rogosi mõisakooli pillifondi. «Kogusime ligi tuhat eurot, nüüd on pillid juba ostetud ja lapsed harjutavad. Rondelluse kontserdil esinevad ka Rogosi lapsed. Mul on väga hea meel, et kui me midagi teeme, siis näeme ka tulemust,» rõõmustab Sildos.

Suursugune «Messias»
Aastalõpukontserdid kõlavad juba kümnendat korda traditsiooniliselt Tartu (28.12) ja Tallinna (29.12) Jaani kirikus, seekord tuleb ettekandele Händeli populaarseim teos «Messias». Esitavad solistid Pirjo Jonas (sopran), Ka Bo Chan (kontratenor), Valter Soosalu (tenor) ja Uku Joller (bass-bariton); Eesti Filharmoonia kammerkoori ansambel ja Corelli barokkorkester, dirigeerib Martin Sildos, Mail Sildose poeg.
«Mis sobiks veel paremini seda Maarjamaa-aastat ja muusika-aastat 2015 lõpetama kui Händeli «Messias», kus jutustatakse Kristus-lapse sündimise lugu,» räägib Mail Sildos. «Suurepärane muusika, kaunid aariad ja võimsad koorid aitavad praegusel keerulisel ajal häälestuda headusele ja õndsusele, mida Messia sünd endas kätkeb.»
Jõulufestivali lõppkontsert «Uus täht klassikataevas» 7. jaanuaril Tallinna Jaani kirikus on ainulaadne. Üles astub täiesti uus vokaalansambel Intonacio, kuhu Hongkongis sündinud ja nüüd Eestis elav kontratenor Ka Bo Chan on kutsunud endaga koos musitseerima teisegi kontratenori Kaarel Telgmaa, tenorid Aleksander Arderi ja Rihards Zariņši, bariton Rasmus Erismaa ja bass Andres Alamaa.
Viiuldaja Mail Sildos on palju mänginud Soomes, Norras ja Saksamaal, kus kirikupühade muusika kõlab traditsiooniliselt. «Euroopas on vaikse nädala passioonide mängimise tava pikk. Inimesed on harjunud, et sel ajal üht passiooni ikka kuulatakse. Olen püüdnud seda kommet meilgi tekitada, et vaiksel nädalal kuskil kirikus ka mõni passioon esitatakse. Sama on ka jõulumuusikaga – soovime tuua kirikutesse just seda muusikat, mis on mõeldudki kirikus esitamiseks.»
Kontserdiagentuuri Corelli Music asutas Mail Sildos aastal 2004, et barokkansambli Corelli Consort (tegutseb aastast 1992) professionaalset kontserdielu arendada. Aastal 2006 moodustati Sildose initsiatiivil Corelli Barokkorkester.
Corelli Music korraldab kontserte ka paljudele teistele eesti ja välismaistele muusikutele. Kontserdipaigad on mõisad, lossid, kirikud – kohad, kus kontserdikülastaja saab tutvuda ka meie arhitektuuripärandiga. Tuntuim on heategev kontserdisari «Eesti mõisad», mis sel suvel toimus juba 17. korda. Kokku on kontserte antud 71 mõisas.
28. novembril Tartu Pauluse kirikus orelikontserdiga alanud festival kestab 7. jaanuarini. Lähem info  www.corelli.ee.
Tiiu Pikkur

Tänu olgu Jumalale, kes ei ole heitnud kõrvale mu palvet ega ole mult ära võtnud oma heldust! (Ps 66:20)