Esileht » Online » Online artiklid »

CORELLI MUSIC – algab jõulumuusika festival “KIRIKUPÜHAD MAARJAMAAL”

27.11.2014 | | Rubriik: Online artiklid

Pühapäeval, 30. novembril  algab jõuluootuse aeg ning tulemas on taas ka jõulumuusika festival “Kirikupühad Maarjamaal”. Kogu ajaloolise pühadeaja kestva festivaliga jätkab Corelli Music 10. juubelihooaega. Kontserdid alates 1. advendist 30. novembril 2014 kuni õigeusu jõuludeni 7. jaanuaril 2015 viivad kauni muusika Tallinna, Tartu, Viljandi ja Jõhvi ajaloolistesse kirikutesse ning muusikasalongi Mustpeade majas. Kontserdisarja patroon on EELK peapiiskop emeeritus Andres Põder. Festivali lõppkontserdiga 7. jaanuaril Tallinna Püha Neitsi Maarja Piiskoplikus Toomkirikus alustab Corelli Music piduaasta „Maarjamaa 800“ tähistamist.

Jõulumuusika festivali avakontsert “Suur eeskuju – Hugo Lepnurm 100” 1. advendipühapäeval, 30. novembril kell 19 Metodisti kirikus Tallinnas, millega Corelli Music tähistab orelimuusika suurkuju Hugo Lepnurme 100. sünniaastapäeva, on publikule piletiteta, sissepääs on vaba suurusega annetusega. Hugo Lepnurme õpilane Kristel Aer esineb kirikusse 2011. aastal ehitatud maestro mälestusorelil.

Maestro Hugo Lepnurm (1914–1999) on meie praegustele orelimängijatele suur ja innustav eeskuju. Kontserdil kõlavad Hugo Lepnurme looming ja tema kahe suure eeskuju – Johann Sebastian Bachi ja Marcel Dupré – teosed, mis seonduvad hästi orelikorüfee elu ja tegevusega, samuti advendiaja ja oreli teemaga.

Kristel Aer: “Tänane kontsert on pühendatud Hugo Lepnurmele – organistile, pedagoogile, kirikumuusikule ja heliloojale, kelle sünnist käesoleva aasta 31. oktoobril möödus terve sajand. Kuusalu valla mereäärsest talust pärit poisist sai eelmise sajandi kõige olulisem oreliasjatundja Eestis. Lepnurme tagasihoidlikkus, suur erudeeritus, sügav usk ja võime oma seisukohti kaitsta kellegagi tülli minemata – sellisena oli ta eeskuju nii meile, tema õpilastele, kui ka teistele temaga kokku puutunud inimestele.”

Kristel Aer on lõpetanud Eesti Muusikaakadeemia (1992) koorijuhtimise erialal prof Kuno Arengu juures ning õppinud samas orelit prof Hugo Lepnurme ja Ines Maidre juhendamisel. Aastatel 1992–1999 õppis Kristel Aer põhierialana orelit Soomes Sibeliuse Akadeemia kirikumuusika osakonnas, kust ta sai kirikumuusika magistrikraadi ja organisti diplomi. Ta on osalenud paljudel meistrikursustel ning esineb pidevalt solisti ja kammermuusikuna kontsertidel ja festivalidel nii Eestis kui ka Lätis, Põhjamaades, Saksamaal, Hollandis ja Venemaal. Tema orelimängu võib kuulda kolmel CD-plaadil. Kristel Aer kuulub Hugo Lepnurme Muusikaühingu juhatusse ning on tegev Kadrina ja Tartu Pauluse kiriku orelifondides. Alates 2007. aasta suvest korraldab ta kontserdisarja “Juuru orelisuvi”. Alates 2008. aasta lõpust on Kristel Aer muinsuskaitseameti juurde kuuluva muusikainstrumentide ekspertkomisjoni esimees, samuti on ta Eesti Orelisõprade Ühingu (EOÜ) juhatuses.

Corelli Music alustas vaiksel nädalal 2006 kontserdisarjaga „Kirikupühad Maarjamaal“. 2010. aasta jõuluajal laienes tuntuks saanud kontserdisari jõulumuusika festivaliks, mis toob kuulajateni imelisi muusikaelamusi terve jõuluootuse kuu jooksul. Kaasaja muusikud vahendavad ajastutruult renessansi ja barokiaja meistrite loomingut, tuues tänapäeva inimesteni endiste aegade värvi ja jõulumeeleolu. Festival pakub lisaks tipptasemel muusikalistele elamustele ka esteetilisi ja ajaloolisi lisaväärtusi, kontsertidel esinevad nii professionaalsed muusikud kui ka asjaarmastajatest koosnevad suurepärasel tasemel koorid.

Jõulumuusika festival “Kirikupühad Maarjamaal” 2014 toob publikuni erinevat kaunist muusikat alates 30. novembrist jõuluootuseks, aastalõpuks ja uue aasta tervituseks kuni Kolmekuningapäeva ja õigeusu jõuludeni 5.-7.  jaanuaril. Esinevad Kristel Aer Metodisti kiriku Hugo Lepnurme mälestusorelil, Viljandi Pauluse kirikus Eesti Kammerkooride Liidu koorid ja Corelli Barokkorkestri solistid, Tartu ja Tallinna Jaani kirikutes solistid, segakoor K.O.O.R. ja Corelli Barokkorkester kavaga „TE DEUM“. Uue aasta esimestel päevadel sünnib Mustpeade majas uus täht klassikataevas – Estonian Cello Ensemble ning festivali lõpetab Jõhvi Mihkli ja Tallinna Toomkirikus ansambel Orthodox Singers. Dirigent festivali suurvormide kontsertidel on Martin Sildos, kes hiljuti tõi koos rahvusvahelise meekonnaga esiettekandele Webberi „Ooperfantoomi“, töötab Vanemuise koosseisulise dirigendina ja on Tallinna Ülikooli Sümfooniaorkestri asutaja ja peadirigent.

Lähem info siit.

Vt ka Corelli kontserdid.

 

Ükski, kes on pannud käe adra külge ja siis vaatab tagasi, ei kõlba Jumala riigile! (Lk 9:62)