Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Briljantleeris käis veerand õnnistatutest

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

8. juunil tähistas Urvaste kogudus briljantleeri püha. Osalejate arv – 35 – ületas koguduse õpetaja Üllar Salumetsa ootusi. Koos Karula koguduse diakoni Enno Tanilasega viis ta läbi umbes kaks tundi kestnud teenistuse leerilaste õnnistamise ja armulauaga.

60 aastat tagasi leeris käinud «poisid-tüdrukud» Urvaste kiriku juures.

60 aastat tagasi leeris käinud «poisid-tüdrukud» Urvaste kiriku juures.

See oli õpetaja Salumetsal kaheteistkümneaastase Urvaste koguduse teenimisaja esimene briljantleer.

Üks põhjus, miks just tänavu briljant- ehk teemantleeri tähistati, on see, et 1947. ja 1948. aasta leerid olid väga rahvarohked. Noored ei olnud saanud keerulistel aegadel leeris käia, kardeti ka seda, et edaspidi keelatakse leeriskäik ära.

Urvaste 117 toonasest leeritunnistuse saanust oli tulnud briljantleeri 28 inimest, suurem jagu neist tegi vapralt kaasa rongkäigugi. Veel seitse inimest oli varasematest õnnistamistest.

Kõige vanem neist oli 1933. aasta leerilaps Emma-Alvine Mölder Sõmerpalu vallast. Samast kandist pärit Els Hellamaa rääkis, kuidas ta koos teiste noortega 10 km kauguselt jalgsi kihelkonnakirikus kolmenädalasel leeriõppusel käis. Toona pandi pühakirja õppimise kõrval palju rõhku töötegemisele. Leerilapsed pesid kiriku põrandaid, kõplasid puhtaks pastoraati viiva kõnnitee jne. «Aga see ei olnud mingi töö! Palju noori oli koos, kõik käis lõbuga,» meenutab Els Hellamaa.

84aastane Erna Kõivisto on üks väheseid briljantleerilisi, kes Urvaste kihelkonda elama jäänud. «Suurem jagu rahvast on laiali – Tallinnas, Raplas, Kohtla-Järvel…Meie kokkusaamiste eestvedaja Leili Murelgi elab Tallinnas.» Erna sõnul oli suur rõõm leerikaaslastega veel kord pärast kuldleeri kokku saada.

Erna ise ei olnud leeriskäigu ajal enam teps mitte «tüdruk». Ta oli juba mehe leidnud ja lapsegi saanud. «Olin jah meheleminekuga nii kärmas, et ei jõudnud leeri ära oodata!» Hiljem on Erna pea kõigist koguduse üritustest osa võtnud. «Koristustalgutel enam käia ei jõua, aga laulmas ikka,» räägib ta.

Allikas: Airi Hallik-Konnula, Urvaste valla leht, 25.07.07.

Image

1957. aastal käis leeris 36 noormeest-neidu. 50 aastat hiljem uuendasid altari ees oma leeritõotust 8 toonast leerilast ja Laine Prants, kes on leeris käinud Viljandis, aga nüüd Saaremaal elab. 13 leerilast on manala teele läinud.

Kirikuliste tunnustuse pälvis 12 aastat koos laulnud kogudusekoor, mida juhatab organist Ülle Vallaste. Lauldi Piret Ripsi laule ja koraaliviise, abiks oli ka Ülle Ameerikas elav tütar Triin, kes seoses magistriõpingute lõpetamisega muusikaakadeemias pikemalt kodus käimas oli.

Pärast armulauaga jumalateenistust kogudusemajas kohvilauas koos istudes meenutati noorusaega ja õpetaja Rinaldo Nurme, kelle juures pool sajandit tagasi kolmel päeval leeritundides käidi. Nõukogude võim kirikusse tulemiseks takistust ei teinud, küll aga veeres jutt neile aegadele, kui küüditamislaine ka üle saare levis ja koolis mitme kaaslase pink tühjaks jäi.

Kärla koguduse kuldleerilapsed olid Valve Lõhmus, Maimu Laanemaa, Laine Roost, Enno Raun, Villimeel Juht, Kuzma Akimutin, Endel ja Eino Aksalu.

Sirje Semm

8. juulil oli Kihelkonna kirikus kuldleeri õnnistuse vastuvõtjaid 27. Pildil koos õpetaja Rene Reinsoo ja Saaremaa päritolu Audru koguduse õpetaja Tiina Jannoga.

8. juulil oli Kihelkonna kirikus kuldleeri õnnistuse vastuvõtjaid 27. Pildil koos õpetaja Rene Reinsoo ja Saaremaa päritolu Audru koguduse õpetaja Tiina Jannoga.