Esileht » Mitmesugust » Järjejutt »

Baškiiria – uus misjonipõld Uurali jalamil

05.10.2005 | | Rubriik: Järjejutt

Rongisõit läbi Lääne-Siberi mööda BAMi raudteed tõotas tulla huvitav. Eks see huvitav oligi, kuid loodetud vahelduvate maastikupiltide asemel nägime aknast sama lagendikku, mis vaheldus stepi, soode, põldude ja kasesaludega. Ja niiviisi oma tuhat kilomeetrit, kuni Uuraliteni jõudsime.

Uurali ületasime madalamas kohas ja kahjuks öösel, nii et nägime ainult mäestiku lõpuosa. Rongist väljusime Janauli linnas Baškiirias (bašk Baškortostan), kus ootas meid Uurali praost Juha Väliaho koos autojuhi Aleksander Smirnoviga. Ees oli veel 120 km autosõitu Birski linna, mis asub poolel teel Ufasse (bašk Öfö), Baškiiria pealinna.

Kui nafta ei ole rikkus

Autoaknast avanes «Lõuna-Eesti» kuppelmaastik, ainult et kuplid on 200 meetrit kõrged ja nende peal haritud ja sõna otseses mõttes lõppematud põllud, siin-seal olid kuplite otsas värvilised naftapumbad. Kuna nafta voolab otse torudesse, ei olnud näha suuri tehaseid põlevate korstnatega. (Baškiirid võiksid olla väga rikkad, aga nafta ei kuulu nendele, vaid poliitikute perekondadele.)

Kuplite vahel voolasid väikesed jõed ja allikate juurde olid rajatud looduskaunid peatumiskohad. Veel jäid silma teretulemast-plakatid ning vabalt jalutavad koduloomad: lehmad, kitsed, lambad, haned, pardid, kanad, kassid ja koerad.

 
Jane Jakobson,
Kambja koguduse misjonisekretär

(Järgneb.)

See ongi võit, mis on võitnud ära maailma – meie usk. (1Jh 5:4c)