Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

BachFest Tallinnas 1.–7. jaanuarini 2017

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

Kui me jõulude järel ikka ka aastavahetusel erilisemalt tänule, rahule ja lootusele avaneme, siis on tegu samuti ühe kauneima hingeseisundiga.
Hea sõnumi kandjana pakub muusika sellele otsekui väravat. Ja nõnda ammustest aegadest peale, mil juba 1717. aastal pühendas muusikaloo hiid, too vana hea Bach, reformatsiooni 200. aastapäevale kantaadi «Singet feste Burg»; mõneti hiljem veel ka 1. jaanuarile kantaadi «Singet den Herrn».
Tänavu kõlavadki mõlemad õigel ajal kell 16 Tallinna Jaani kirikus. Ettekandjaiks kullaprooviga kammerkoor Collegium Musicale, projektorkester Concerto BachFest ning sopran Kädy Plaas, alt Ka Bo Chan, tenor Juhan Tralla ja estoonlasest bass Pavlo Balakin. Juhatab Enrik Üksvärav. Veel mängivad Kristjan Kannukene Bachi viiulikontserdi a-moll elektrikitarril ja festi kunstiline juht prof Andres Uibo suure meistri prelüüdi ja fuuga C-duur BWV 547 ning alustuseks Böhmi «Preludium in C».
Ülejäänud poolteisekümnele üritusele viidakem lühidalt. Suuri kavasid tehakse veelgi neli: 3. jaanuaril Nigulistes «Õhtukontsert» (ka Mozarti kirikusonaatidega), 4. jaanuaril Estonia kontserdisaalis suur galaõhtu (ka Vivaldi «Aastaajad»), 5. ja 7. jaanuaril Nigulistes vastavalt taas «Õhtukontsert» teise kavaga ja «Orel+» viielt organistilt Bachi-Vivaldi ja Bachi-Ernsti kontsertidega.
Puhast orelimuusikat pakuvad alates 2. jaanuarist igal festivali päeval kl 16 Nigulistes turiste meelitavad pooltunnid, 4. jaanuaril kl 12 toimub pooltund ka EMTAs prof Uibo praeguste üliõpilastega.
Organistidest esineb suurem osa meie paremikust, külalisteks on seekord estofiilist Edouard Oganessian Pariisist, Aivars Kalējs Riiast ning esmakordselt juba rahvusvahelist tähelepanu äratanud Taras Baginets Jekaterinburgist. Üks külaline tuleb veelgi: tuntud viiulikunstnike Koganite dünastia noorim esindaja Daniel Kogan Moskvast.
Olgu austusega nimetatud Uibo inspireeritud festivalide pea alalisse vennaskonda kuuluvad instrumentalistidki: flötist Oksana Sinkova, viiuldaja Arvo Leibur, tšellist Aare Tammesalu, klavessinistid Imbi Tarum ja Lembit Orgse, oboeist Olev Ainomäe. Värve kui palju!
Ning lõpuks nagu hingetõmbeks kutsus Uibo hea dramaturgivaistuga (festivali-) laupäeva õhtuks Tallinna Jaani kirikusse ansambli Arsis, mis kui kellade-kellukeste sümfoonia. Paraku – mis kaunis, see kallis: pääsmete hinnad on üksiti 15/10, 20/15 ning 1. jaanuaril koguni 25/15 eurot.
Aga eks valikud tingib juba ürituste tihedus – poleks ju mõeldavgi nädala jagu kaks-kolm korda päevas kõikjal Polyhymniat kummardada. Ega nii ei ole mõeldudki, sestap jälgigem kaalutletult teateid meediast. Kaalutletult? Vastus: päris eksida polegi võimalik!
Ivalo Randalu