Esileht » Uudis » Esileht »

Avinurme koguduse rikkus on sõprade rohkus

11.04.2018 | | Rubriik: Esileht

Külalised tegid ka ühispildi, ees kükitab kohalik õpetaja Rene Alberi. Koguduse arhiiv

Läinud nädalavahetusel külastasid Avinurme kogudust nelja sõpruskoguduse esindajad Soomest.

Avinurme kogudusel on Soomes neli sõpruskogudust: Somero, Imatra, Joutseno ja Paimio. Aga kogudust teenival õpetajal Rene Alberil on head suhted ka Jõgeval teenimise ajast Renko kogudusega, nii et külalisi saabus reede õhtul Avinurme tegelikult viiest kogudusest. (Kogudusel on sõprussuhted ka ühe Ameerika kogudusega.) Teiste seas oli ka printsessi abikaasa titulaarpraost Tauno Matias Roto. Tema abikaasa Colette on Kameruni Bamileke piirkonna kuninga lapselaps.
Kõige pikemaaegsed on sõprussuhted Somero kogudusega, veidi vähem Imatra ja Joutseno kogudusega, aga neidki aastaid tuleb kokku ehk 25. Aga seda, et kõik kogudused korraga kokku saaks, on harv juhus. Seda enam oli kõigil kokkusaamisest ja ühistest ettevõtmistest ning kogetud osadusest hea meel.
Laupäeva hommikul võttis külalisi Tartu ülikooli juures vastu noorpõlves Avinurmes kaasa töötanud teoloogiadoktor Kaido Soom, kes meenutas, et ärkamisajal, kui tema kirikus tööle hakkas, oli Avinurme kirik rahvast täis. Ta tutvustas usuteaduskonda ja pidas soome keeles ettekande meie kiriku sekulariseerumisest ja kahe naaberkiriku erinevusest. Külalised olid silmanähtavalt uhked, et nende sõpruskogudusest on sirgunud tunnustatud teadlane. Ka pidasid nad ettekannet sedavõrd huvitavaks, et palusid selle endale meilile saata.
Aeg liikus kiiresti ja juba oodati Soomest saabunud sõpru Pauluse kirikus, kus neile kõneldi saja-aastase pühakoja ajaloost ja näidati meie kõige moodsamat kirikut. Head tuju tõstis veelgi kohtumine piiskop Joel Luhametsaga. Tagasiteel tehti peatus tagurpidi majas, mis palju elevust tekitas, ja võeti suund vanausuliste külasid läbivale teele Peipsi ääres. Õhtu veedeti koguduse seltsis koguduse ansamblit ja Rein Varuli akordionimängu kuulates.
Somero kirikuõpetaja Jaakko Knuutila sõnas Tartus, et suhtlus Avinurme kogudusega on nende elu rikastanud ja selline arvamine on vastastikune. Rene Alberigi kinnitab, et ülemeresõbrad on kogudusele suur õnnistus. Pühapäeval jumalateenistusel teenis koos viis vaimulikku, jutlustas Vesa Tuominen ja kirikulisi õnnistas titulaarpraost Matias Roto. Rene Alberi ütleb, et koguduse jaoks on sõpradega suhtlemine väga oluline ja usalduse võitmine ei ole kerge olnud. Nad on taotlenud EELK koostöömedalit kahe sõpruskoguduse õpetajale ja Rene on ühel aastal pununud Paimio kogudusele jõulukingiks 180 laastukorvi.
Tänu sõpradele rõõmustavad paljud kohalikud abi eest, mida pakub koguduse vaese mehe kaubamaja. Ka on sõbrad toetanud väiksemate ostudega, aga mis tähtis – nad maksavad palga koguduse diakooniatöö tegijale, kelleks on metsandusharidusega Priit Pärn.
Rita Puidet

Ükski, kes on pannud käe adra külge ja siis vaatab tagasi, ei kõlba Jumala riigile! (Lk 9:62)