Esileht » Online » Online artiklid »

„Ave Maria“ – Neitsi Maarjale pühendatud kontsert maailma tippansamblilt

02.07.2009 | | Rubriik: Online artiklid


5. augustil kell 18 esineb Oleviste kirikus ansambel Orlando Consort, neli võrratu häälega inglise meeslauljat, kes esitavad agentuuri Corelli Music kontserdisarjas „Kirikupühad Maarjamaal“ kava pealkirjaga „Ave Maria“.

„Ave Maria“ mõtteline telg on Neitsi Maarja, kavasse on valitud eelkõige temaga seotud tekstidele loodud imekaunis muusika.
Sarja „Kirikupühad Maarjamaal“ patroon EELK peapiiskop Andres Põder, kes annab kontserdile oma õnnistuse, on kirjutanud järgmist: „Meie maad on nimetatud Maarjamaaks. Siin on palju Maarjale pühendatud kirikuid ja mitmeid maarjapäevi. Seetõttu on eriline rõõm kuulata kaunist muusikat, mille loomist on ajendanud Jumalaema, neitsi Maarja. Maarja isik ja tema usuline tähendus on nii oluline ja rikas, et see kajastub kogu kristliku maailma ajaloos ja vaimuloomingus.“ 
Orlando Consort, üks maailma hinnatumaid vokaalansambleid, loob kauni silla renessanssmuusika ja meie aja meistrite loomingu vahele, ühendades oma haruldase maitse ja tundlikkusega vanamuusika pärlid ja uusima kunsti.
Kontserdil „Ave Maria“ kõlavad kõrvuti inglise 15. sajandi teosed ning varajase muusika hingusele lähedane nüüdismuusika – Gavin Bryarsi, Arvo Pärdi, Tarik O´Regani jt looming. Mõned kavas olevad 15. sajandi teosed on ainulaadse saatusega – mõni neist on tükkhaaval leitud ja tänu muusikaajaloolaste „detektiivitööle“ pusle kombel taas kokku pandud.
Tuntuim vanamuusikameister kavas „Ave Maria“ on John Dunstable, teised heliloojad on Eesti publikule enamuses tundmatud ning mitme teose autori nimi on seniajani jäänud saladuseks.
Agentuuri Corelli Music üheks hinnatuimaks kontserdisarjaks kujunenud „Kirikupühad Maarjamaal“ sai alguse Vaiksel nädalal 2006, esimesed kontserdid olid pühendatud president Lennart Meri mälestusele. Osana traditsioonist juhatab sarja patroon Andres Põder tervitusega sisse Tallinnas toimuvad kontserdid. Sarjas on kõlanud Händeli „Messias“, Bachi „Johannese passioon“ ja „Matteuse passioon“ ning „Jõuluoratoorium“. Aprillis 2009 esines sarjas ansambel Heinavanker Vaiksesse nädalasse sobiva kavaga „Lamentatsioonid“.
 
Anneli Remme
Corelli Music

See ongi võit, mis on võitnud ära maailma – meie usk. (1Jh 5:4c)