Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Avatud on filateelianäitus Eesti kirikutest

16.04.2014 | | Rubriik: Kirikuelu

Villu Jürjo marginäitus 2014 005Tallinna Jaani kirikus on avatud õpetaja Villu Jürjo (fotol) 240-leheküljeline näitus «Eesti kirikud maksimumfilateelias».

Väiksemas mahus on seda kogu saanud vaadata ka Narva-Jõesuus (2003), Narva Aleksandri kirikus (2009) ja Võru kirikus (2012).
Näitust avades sõnas peapiiskop Andres Põder, et oli ka ise noorena margikoguja. Tuhin on aga aja jooksul üle läinud. «Seda suurem rõõm on näha, et Villu Jürjo on suutnud säilitada huvi markide vastu, mis on ju nooruse ilminguks, mida me kõik endas peaksime kandma.»
Väljapanek algab tsaariaja kirikute ja koguduste pitsatite ja vapimärkidega, millega ametikirju tähistati, sest postimaksust olid need priid. Ennesõjaaegsetel Eesti markidel on kujutatud peamiselt kirikute varemeid, näiteks Günther Reindorffi Pirita kloostri seeria. Isegi nõukogude ajal ilmus nii marke kui ümbrikke ja tervikasju kirikutest, näiteks Nigulistest ja Olevistest, ning Suure-Jaani kiriku orelist.
Eestis on emiteeritud kaks tähelepanuväärset kirikute margiseeriat, Piiblile ja orelitele pühendatud marke, ümbrikke ja templeid. Palju on neitsi Maarjale pühendatuid. Omaette osa on 1996. aastast ilmuvad Eesti Piibliseltsi jõulumargid.
Õpetaja Jürjo ütles, et kogu koostamisel on talle abiks olnud väga palju inimesi. Väljapanekute hulgas on näha konsistooriumile ja ka Eesti Kirikule adresseeritud kirju. Tänu neile kõigile. Kontsertosas esinesid Mattias Aabmets, Tuuliki Jürjo ja EMTA keelpillikvartett.
Seda huvitavat ja teaberikast näitust saab Tallinna Jaani kirikus vaadata veel kaks kuud.
Tiiu Pikkur

Seadus on ju antud Moosese kaudu, arm ja tõde aga tulnud Jeesuse Kristuse kaudu. (Jh 1:17)