Esileht » Uudis » Esileht »

Avati piiskopi portreemaal

30.09.2009 | | Rubriik: Esileht, Uudised

Kas elus nagu maalil? Einar Soone ruudus. Foto: Tiiu Pikkur

Üheksale piiskopi portreele konsistooriumi saalis lisandus piiskop Einar Soone maal, mille pidulik avamine oli 25. septembril, päev enne piiskopi sünnipäeva.
Peapiiskop Andres Põder meenutas aegu, kui Einar Soonel jäi puudu kaks häält EELK peapiiskopiks saamisel. «Oma tööde ja tegemistega on ta mitmekordselt need kaks häält üle kaalunud. Ta on meie kiriku üks tippjuhte,» lausus Põder.
Kunstnik Aapo Pukk, kes maalis Einar Soonet ja on veel kuue piiskopi portree autoriks, tänas selle usalduse eest, mis talle on antud nende tööde tegemiseks. «Hea on maalida elavat inimest ja väljakujunenud isiksust,» ütles Pukk. Kaarli koguduse õpetaja Soone seisab maalil oma kiriku altari ees. Et tabada õiget valgust, olid maaliseansid ajastatud päikesevalguse langemisega altarile. Einar Soone, kes portreteeritava rollis oli esimest korda, sai sellest huvitava kogemuse: «Seisad seal ja teine inimene muudkui vaatab sind ja maalib, sellega tekib kunstnikuga omamoodi lähisuhe.»
Maali avamisele oli kogunenud hulgaliselt rahvast, kes piiskopile ka sünnipäevaõnnitlusi andsid ning rohket Jumala õnnistust soovisid.
Piiskoppide pildigaleriis on Aapo Puki maalitud Alfred Tooming, Kuno Pajula, Jaan Kiivit vanem, Edgar Hark, Jaan Kiivit noorem, Hugo Bernhard Rahamägi ja Einar Soone. Piiskoppide Jakob Kuke ja Johan Kõpu portreed on varem valminud.

Tiiu Pikkur

See ongi võit, mis on võitnud ära maailma – meie usk. (1Jh 5:4c)