Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Avati näitus kerjuste kuningannast

08.06.2007 | | Rubriik: Kultuurielu

Eesti Rahvusraamatukogu 6. korruse galeriis avati 29. mail näitus Ungari Elisabethist, hilisemast Tüüringi kuningannast.

Kurhessen-Waldecki Evangeelne Kirik Saksamaal tähistab sel aastal suure pidulikkusega Hesseni sümboliks saanud kuninganna Elisabethi 800. sünniaastapäeva. Seoses sellega võttis Elisabethi-aasta korraldustoimkonna juht dr Jürgen Römer ühendust Eesti Rahvusraamatukoguga, et üles panna Elisabethi elu kajastav näitus. Näituse eesti-poolne koordinaator on EELK saksa koguduse õpetaja Matthias Burghardt. Selgitavad tekstid on tõlkinud eesti keelde Anne Burghardt.

Elisabeth sündis 1207 Ungari kuninga Andras II tütrena ja temast sai Tüüringi õukonnas Lud-wig IV abikaasa. Ta elas koos mehe ja kolme lapsega Wartburgi lossis ja hoolitses puudustkannatajate eest, kuni ristisõtta läinud Ludwig II 1227 katku suri.

Elisabethi edasine elu kulges frantsiskaani nunnana väikeses majas, mille lähedale ta ehitas vaestele ja haigetele varjupaiga. Ta hooldas ise haigeid, õmbles neile riideid. Kurnatuna suri ta 24 aasta vanuselt 1231. aastal Marburgis.

Järgmisel aastal saatis Marburgi Konrad paavst Gregorius IX-le ülevaate Elisabethi elust, 1235 kuulutas paavst naise pühakuks, kadunu säilmed paigutati Marburgi Püha Elisabethi kirikusse. Elisabeth on kerjuste, halastajaõdede jt kaitsepühak, temalt palutakse abi hambavalu korral. Meil on tema auks pühitsetud Lihula ja Pärnu kirik.

Rahvusraamatukogus on näitus avatud 19. juunini, siis läheb see rändama. Kes soovib näitust tellida oma kogudusse, peaks ühendust võtma Matthias Burghardtiga.

Rita Puidet

Tema on andnud sulle teada, inimene, mis on hea. Ja mida nõuab Issand sinult muud, kui et sa teeksid, mis on õige, armastaksid headust ja käiksid alandlikult koos oma Jumalaga? (Mi 6:8)