Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Avane vastu võtma ning jõulud saabuvad koju ja südamesse …

06.01.2021 | | Rubriik: Kultuurielu
Samuli Edelmann Valamo kloostris koos isa Simeoni (vasakul) ja kloostri iguumeni arhimandriit isa Sergeiga. Samuli Edelmanni koduleht.

Üle aastate on minu toas päris suurusega ehtne jõulukuusk. Tal on ehteks vaid üksainus ingel. Ingli autor on rahvariiete meister TikiMari Ristilt. Sain nii ingli kui ka kuuse kingituseks. Eri inimestelt ja eri aegadel. 

Kingitusena tuli seegi, kui kallis sõber Sirje Lõuna-Eestist helistas ja kutsus mind Valamo kloostrisse kontserdile! Me elame imelisel internetiajastul, kus netineedusest võib ühes hetkes saada netiõnnistus. 

Valamost koju kätte

Ostsin netist kontserdipileti. Katsin õhtul kodus laua, logisin piletinumbriga sisse ja sättisin ennast kontserti nautima. Mina siin Teijol (Soomes Salo lähedal maal), armas sõber kaunil Põlvamaal ja armastatud artist Samuli Edelmann koos pianist Matti Paatemaa ja vennaskonnaga kaugel Ida-Soomes Uus-Valamo kloostris – nii me kõik kohtusime ühes ajahetkes ja veetsime koos üleva tunnikese. Au kõrges olgu Jumalal! 

Lõpulaulu laulma kutsus Samuli kõiki:

„Maa on niin kaunis,
kirkas Luojan taivas,
ihana on sielujen toiviotie.
Maailman kautta
kuljemme laulain,
taivasta kohti matka vie.“

Poris sündinud Samuli Edelmanni (52), laulja ja näitleja nimi on ilmselt paljudele eestlastele tuttav. Ta on mänginud ligi sajas filmis. Viimati ka Veiko Õunpuu mängufilmis „Viimased“.Tänu lauljakarjääri jooksul kogutud kuld- ja plaatinaalbumitele on Edelmann üks enim müüvaid ja armastatud Soome meesartiste. 

Side kloostriga

Esimest korda sattus Samuli Valamo kloostrisse ligi 20 aastat tagasi, kui ta oli oma eluga väga puntras, meenutas ta kontserdil. Teda kutsus sinna üks hea sõber. Samuli ei teadnud veel, mida klooster endast kujutab. Ta ei teadnud, kuidas seal käituda ja kas kloostris tohibki üldse hingata. Aga Samuli läks ja jäigi käima. Kloostris ta koges midagi sellist, mis teda ikka ja jälle tagasi kutsus. 

Esimese hooga oli ta valmis liituma kohe õigeusu kirikuga, kuid hea sõber kloostrist võttis artisti indu maha ning soovitas Samulil esmalt rahus tutvuda ja põhjalikult läbi mõelda, sest kiiret ju polnud. Nii käis Samuli ligi 17 aastat järjest Valamo kloostris, kuni tegi lõpliku otsuse ning ta salviti ortodoksi kirikusse. 

Kontserdile järgnenud vestlusel, mis samuti üle kanti, ütles Samuli, et on teinud mitmeid kontserte kloostri toetuseks, mille eest vennaskond on artistile väga tänulik. Iguumen Sergei räägib, et tavaliselt jõulupühade ajal on kloostris ligi 200 inimest, seekord aga poole vähem. Tavaliselt on käinud jõulude ajal kloostris palju lastega peresid. Isa Sergei meenutab, et üks lastega pere käis 20 aastat järjest kloostris jõulupüha veetmas. 

Isa Sergei meenutas, et enne kloostrisse tulekut on talle eriliselt meelde jäänud aeg lapsepõlvekodus Viinijärvel, kui ta oli teismeline ja jõuluhommikul kirikusse minemas. Väljas oli ligi 40kraadine pakane, lumi sädeles täiskuu valguses ja kriuksus sammude all. Ta sisenes sooja kirikusse, kus oli rahvast ja lauldi koos püha liturgiat. See jättis hinge erilise jälje. Viimased 30 aastat on isa Sergei veetnud kõik jõulud Valamo kloostris. 

Videokontsert, mille piletitulu läheb Valamo kloostri toetuseks, läheneb lõpule. Nähes isa Sergeid seismas, tõusen minagi oma kodus ja laulan nendega kaasa … Nende ja tuhandete teistega, kes on samas ajahetkes nautimas kontserti Valamo kloostri toetuseks. Kaob aeg ja ruum, on üks suur otsatu osadus ja lõpmatult tänulik ning pühalik tunne … 

Anneli Anna Tamme 

Pildigalerii:

Risti käsitöömeistri TikiMari ingel Soomes jõulukuusel. Erakogu.

Tõstke oma pea ja vaadake üles, sest teie lunastus läheneb! (Lk 21:28)