Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Austusavaldus helilooja Arvo Pärdile

09.09.2015 | | Rubriik: Kultuurielu

«Paesümfoonia» Paide linnas märgib Arvo Pärdi sünnipaika. Internet

Paide ja Rakvere tähtsustavad oma linna aukodanikku, meie suurt heliloojat Arvo Pärti ning panustavad tema isiku esitlemisse.

Paides, kus Arvo Pärt 11. septembril 1935 sündis, avatakse helilooja 80. sünnipäeval muusikaaed. Juba praegu märgib Kitsa tänava äärsel haljas­alal asuv skulptuur «Paesümfoonia» (1999) muusiku sünnikodu seal lähistel. Haljasalale on kavas rajada vabaõhu-kontserdipaik, selgitas Eesti Kirikule Paide linnavalitsuse avalike suhete spetsialist Maarit Nõmm.
Aia projekteerivad aktsiaseltsi Kobras maastikuarhitektid ja helilooja sünnipäeval on plaanis esitleda linnarahvale aia 3D visuaalset kujutist. Algselt oli mõte tellida «Paesümfoonia» autorilt Riho Kullalt teinegi skulptuur ja see sügisel avada, ent idee kasvas ja nüüd on vara öelda, kunas ettevõtmisega valmis jõutakse. Eks see sõltu rahalistest võimalustest, aga ka ilmaoludest.
Pargi rajamisel lähtutakse helilooja loomingust ehk selgest joonest või noodist. Tema muusikaga saab aga tutvust teha samal päeval Paide Püha Risti kirikus tasuta kontserdil.
Kuus aastat tagasi kirjutasime Rakvere linnavalitsuse plaanist ehitada Vabaduse platsi äärde 1940. aastal valminud Pauluse kirik ümber muusikamajaks, mis hakkaks kandma Arvo Pärdi nime. Välja kuulutatud rahvusvahelise arhitektuurikonkursi võitjateks osutusid meie arhitektid Kristiina Aasvee, Kristiina Hussar ja Anne Kose (Celander Projekt OÜ).
Rakvere linna arengukavas 2015–2030 on kirjas, et Alar Kotli projekti järgi valminud omanäoline kahe torniga (need pole säilinud) kirik ehitatakse ümber kontserdimajaks. Linnapea Mihkel Juhkami ütleb, et tegu on ootel projektiga, sest selle maksumus ületab kaugelt linna võimalused seda rahastada. Projekt on jätkuvalt üleval, sest linn vajab kontserdimaja.
Sealne linnakodaniku muuseum kutsub helilooja sünnipäeval, 11. septembril külalisi kell 16 nonstopkontserdile, kus Rakvere ja selle lähiümbruse pianistid saavad võimaluse mängida Arvo Pärdile kuulunud klaveril. Helilooja loomingut mängitakse samas laupäeval, 12. septembril kell 12.15. Arvo Pärdi sünnipäevakontserdil Kolmainu kirikus reede, 11. septembri õhtul kell 18 esineb Eesti Filharmoonia Kammerkoor, dirigeerib Kaspars Putninš.
Rita Puidet

Jumal teeb nähtavaks oma armastuse meie vastu sellega, et Kristus suri meie eest, kui me olime alles patused. (Rm 5:8)