Esileht » Arvamused » Nädala ringvaade »

Austades isa ja ema

11.09.2019 | | Rubriik: Nädala ringvaade

Pühapäeval oli kirikukalendris ussimaarjapäev. Nn väike maarjapäev, mil eri kirikud tähistavad Jeesuse ema sündimise püha. Päevaga on seotud ka mitmeid rahvalikke kombeid, mille aluseks on arvamus, et sel päeval poevad ussid talvitumiseks urgu. Vaid need, kes on kedagi salvanud, jäävad pelgupaika otsima, sest maa ei taha neid hästi vastu võtta.
Pühapäeval tähistati ka vanavanemate päeva, et tänada vanavanemaid laste ja lastelaste kasvatamise eest. Toimetusele on teada, et seda teemapäeva tähistas esivanemaid austava sündmusena ka mitu kogudust. Näiteks Käru kogudus.
Neljas käsk käsib meil austada oma isa ja ema. Selleks, „et su päevi pikendataks ja et su käsi hästi käiks sellel maal …“. Just vanavanemate päeval, mille tähistamist alustati Eestis 2010. aastal, on paslik meenutada Piiblisse kirjutatud korraldust, mis aitab hoida sidet üle põlvkondade. Kui veel paar-kolm inimpõlve tagasi oli üsna tavaline, et kolm põlve elas sageli ühe katuse all ja seda ka linnas, siis tänapäevalgi ei suudaks noored emad-isad lastekasvatamise kõrvalt tööl käimist ette kujutada ilma oma ema-isa, sageli ka vanaema-vanaisa praktilise abita. On ilus, et meil on päev, mil selle eest vanavanematele aitäh öelda.
Liina Raudvassar

Kandke üksteise koormaid, nõnda te täidate Kristuse seadust. (Gl 6:1)