Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Ausammas saab vääriliselt eksponeeritud

02.01.2014 | | Rubriik: Kirikuelu

harju-risti2Reedel, 3. jaanuaril vabadussõjas võidelnute mälestuspäeva tähistades ja kirikukelli helistades mõtleme kõigile neile, kes meile vabaduse tõid. Langenutele on püstitatud ausambaid, üks neist asub Harju-Ristil.

Kaheksale isamaa eest langenule tahus kohalik kiviraidur Emil Weiss Vasalemma marmorist 1924. aastal mälestussamba (fotol), mis avati Risti kiriku aias 29. juunil. Koos Pilistvere, Audru ja Vormsi sambaga on see omandanud legendaarse maine, olles säilinud kogu nõukogude perioodi.
Aja jooksul see küll tuhmus ja sellesse raiutud nimed muutusid loetamatuks, kuid ühiskondlikult aktiivne ajakirjaniku staažiga Mati Jakson võttis samba puhastada ja 2006. aasta juunist on sõjas langenute nimed taas näha ja sepisaed samba ümber särab jälle hõbedaselt. Korduvalt on kirikuaias talgute korras vanu puid maha võetud ja ümbrust korrastatud. Seda tuleks veelgi teha.
Kivi väärikuse esiletõstmisel on jäänud üks oluline takistus – selle juures on viltune elektripost, mille kaudu liigub valgus tänavale, kirikusse ja kogudusemajja. Järgmiseks suveks, kui tähistatakse samba avamise 90. aastapäeva, loodetakse post eemaldada. Selleks tuleb aga elektriliin nii ümber projekteerida kui ka ehitada.
Risti koguduse õpetaja Annika Laatsi sõnul on Padise vallavalitsus kogudusele appi tulnud ja projekteerimine käib. Taotlus toetuse saamiseks on tehtud kahele ministeeriumile: sise- ja kaitseministeeriumile. Kirikus toimus heategevuskontsert, annetusi koguti advendiaja jumalateenistustel, ka esimese jõulupüha jumalateenistusel, mis kanti teleris üle sellest 700aastasest pühakojast.
Annetusi on tehtud ka panga vahendusel ja saab jätkuvalt teha EELK Risti koguduse kontole 10052037951005 (SEB) või 221053688339 (Swedbank).
Rita Puidet

Laulge Issandale uus laul, sest ta on teinud imetegusid.  (Ps 98:1)