Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Arutati Lutheri mälestusmärgi taastamist

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Lutheri mälestussamba taastamise üks eestvõtjaid keilalane Tõnu Karu. Laual tema ees samba 3D-mudel. Internet

Alanud on ettevalmistustööd Keila lähedal Kumnas asunud Martin Lutheri mälestussamba taastamiseks.

25. novembril kogunes konsistooriumis esimest korda mälestussamba taastamise töörühm, mida juhib piiskop Tiit Salumäe. Selle liikmeteks on konsistooriumi, Tutermaa Külaseltsi, Keila linna, Harku valla, EELK Keila Miikaeli koguduse, Harjumaa muuseumi, Eesti Kirikute Nõukogu ja teiste huvigruppide esindajad. Koosolekust Keila Miikaeli koguduse esindajana osa võtnud Anne Burghardti vahendatu kohaselt räägiti senitehtust ja arutati järgmisi samme.
Praeguseks on otsustatud monument püstitada esialgsest kümme meetrit eemale, et see teelaiendusele ette ei jääks. Selleks on eraldatud ka maa. Eraannetusi on seni laekunud kolmteist ning oodata on uusi. Suurem kampaania annetuste kogumiseks käivitatakse arvatavasti järgmisel aastal.
Järgmise sammuna on kavas alustada projekteerimist ja võtta ametisse projektijuht. Samuti selgitatakse välja mälestusmärgi täpne maksumus.
Martin Lutheri monumendi loomise algatas Peterburi luterliku kindralkonsistooriumi president, Kumna mõisnik Georg von Meyendorff (1794–1879). Tuntud baltisaksa skulptori Peter Clodt von Jürgensburgi kavandatud mälestusmärk avati 1862. aastal. Pronksist Lutheri kuju paiknes kaheksanurksel malm­alusel, kokku oli monument üle kuue meetri kõrge. See eemaldati 1949. aastal Nõukogude võimude poolt. Taastatud monument loodetakse esialgsete plaanide kohaselt avada 2024. aastal, mil usupuhastuse jõudmisest Vana-Liivimaale möödub 500 aastat.
Rain Soosaar