Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Ärni Kiisküla – 80 aastat jumaliku andega laulja

/ Autor: / Rubriik: Portreelood / Number:  /

17. märtsil Ärni Kiisküla koduse Nõmme kiriku altari ees.Tiiu Pikkur

Nõmme Rahu koguduse laulurahva üks alustalasid – Ärni Kiisküla (94) saadeti pühapäeval, 17. märtsil pidulikult pensionile.

Ärni on solist ja koorilaulja olnud 80 aastat, millest viimased 30 laulnud Nõmme Rahu koguduse mees- ja segakooris ning lugematuid kordi solistina üles astunud. Viimane etteaste oli meeskooriga 10. märtsil, kui Nõmme kirikus uus diakon Marek Alveus ametisse seati.
Toimekas härra ütleb, et on Eestis laulnud ligi 80 kirikus, lisaks veel paljudes palvelates. Laulaks veelgi, kuid kõrvakuulmine pole enam endine.
Ärni on sündinud Amblas üheksalapselise pere noorima lapsena. Töötanud kogu elu transpordi alal: alguses raudteel Tapa jaama pöörmeseadjast Raasiku jaamaülemani. Edasi aga maanteel autojuhina, hiljem instruktorina ja osakonnajuhataja asetäitjana Tallinnas.

Laulja lapsest saadik
Laulmist alustas Ambla vennastekoguduses, kus isa palvetunde pidas. Õde asutas seal ka koori. „Koolis ma veel ei käinud, kuid koraale laulsin juba kaasa. Õde kirjutas nootidele duurid peale ja ma hakkasin mandoliiniga koore saatma. Tegelikult mu lauljastaaž on pikem kui 80 aastat.“ Ehkki muusikat pole Ärni õppinud, laulab ta enda sõnul ikka lihtsamad asjad noodist ära.
Õppima ei saanud minna, sest aeg oli selline, tuli teha talutööd ja ega raha poleks ka olnud. Hiljem on Ärni käest mitu korda küsitud, et kelle juures ta konservatooriumis õppis. „See on kõik üks suur Jumala arm ja anne, mis mulle antud on,“ ütleb selle peale mees, kelle repertuaarist klassikalisi aariaid ja suurvorme leiab.
Tapal töötades laulis kohalikes laulukoorides ja käis ka mitmel laulupeol, edasi tuli Kehra baptistikoguduse koor, 1961. aastast liitus Oleviste kiriku kooriga. Tallinnas on laulnud veel Kaarli ja Jaani kiriku koorides.
Soololaulude saatjaks oli 40 aastat abikaasa Lia. „Abikaasaga laulsime duette ja kordamööda soololaule, andsime nii 15–16-laululisi kontserte. Ka Marje Sink oli sageli meie kontsertidel saatjaks.“ Ärni peab oma lemmiksoololauluks Stephen Adamsi „The Holy City“ (eestikeelsena tuntud kui „Jeruusalemm“).

Suviti Hiiumaal
2000. aastal sai tehtud ka CD. „Sõbrad hakkasid peale käima, et tee heliplaat. Marika Kahar oli vahva ja nõus tegema. Kaarli kirikus tegimegi plaadi valmis.“
Ärni on tegus ja toimekas, igav juba ei hakka. Maikuus sõidab, ikka ise autoroolis, Hiiumaale suvekoju, oktoobris tuleb jälle Nõmmele tagasi. „Rooli taga on hea kodune tunne,“ ütleb Ärni. „Kevadel laon tühjad pudelid-purgid autosse ja sügisel täis kraamiga tagasi.“ Hiiumaalgi laulis Ärni Kärdla kiriku kooris.
„Laulmine on ikka üks väga tore asi,“ ütleb Ärni Kiisküla, kes laulnud nii Soomes kui saares, Norras ja Rootsis ning muidugi igal pool Eestis.
Tiiu Pikkur