Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Armulauariistad kuulutavad ühtekuuluvust

21.08.2019 | | Rubriik: Kirikuelu

Õpetaja Ants Tooming näitab kogudusele tagastatud vara. Rita Puidet

Suvel võttis Tartu Peetri kogudus pidulikult vastu talle kuuluvad koduse armulaua riistad.

Peetri koguduses on tagasi kõik olulised esemed, mis sõja ajal välismaale viidi. Aastal 2010 võeti pidulikult vastu kogudusele kuuluv nelja kalliskiviga hõbekarikas, mis on pühapäeviti kasutusel.
Möödunud aastal tõi koguduse õpetaja praost Ants Tooming Kanadast puhkuselt tulles kaasa koduse armulaua riistad, mis õpetaja Jaak Taul 1944. aasta augustis Eestist põgenedes kaasa võttis. 74 aastat kasutasid neid isa ja poeg Jaak ja Andres Taul eestlastele armulauda jagades Inglismaal ja Kanadas, liites neid sümboolselt kokku armastatud isamaaga. Nüüd on komplekt Ants Toominga kasutada. Esimesena jagas ta nende riistadega armulauda hooldekodus viibivale Õie Kuperjanovile, kuulsa väejuhi hõimlasele.
Tooming ütleb, et tegu on üsna haruldase vutlariga, millist ta enne näinud ei ole. Vutlar oleks nagu puust, kuid tegu on nahast tööga. Ta on tänulik, et komplekti on armastusega hoitud ja et see on kirikusse tagasi jõudnud. Piduliku üleandmise leppis ta Andres Tauli lese Eneri Tauliga kokku juba möödunud aastal. Ja kui viimase E.E.L.K. peapiiskopi Andres Tauli lesk sel suvel Eestis käis, tõmmati Peetri kiriku altari ees kokku ajalooring, mis 75 aasta eest sellesama kiriku altari eest alguse sai, kui kasutada õpetaja öeldut.
Õpetajal on rääkida aga ka tore lugu, kuidas kogudust teeniv õpetaja Arnold Laur (1880–1961) oli nimetatud asjad 1918 ära peitnud ja sellekohase kirja jätnud kirikutorni. Oht möödunud, oli õpetaja peidetud varanduse uuesti kasutusele võtnud, kirja aga unustanud. See leiti alles 2011 tornitööde käigus.
Rita Puidet

Jumal teeb nähtavaks oma armastuse meie vastu sellega, et Kristus suri meie eest, kui me olime alles patused. (Rm 5:8)