Esileht » Elu ja Inimesed » Persoon kaasajast »

Armastus algab andestamisest

23.12.2014 | | Rubriik: Persoon kaasajast

Naistearst Liivi Maran lehitsemas fotosid vastsündinutest, keda ta on ilmale tulla aidanud.
Kätlin Liimets

Peagi kuuleme taas kirikuis lugu Jeesuse sündimisest: lihtsat ja puudutavat.

Jaan Tammsalu vestab oma uues vaimulike mõtiskluste raamatus inimesest, kes otsis imet: «Ja sündiski uus elu, laps sirutas oma käed inimesele vastu ja naeratas, aga inimene ei taibanud.» Küllap on vähe neid, kes vastsündinud last vaataks tuima südamega. Kas me just alati selles imet märkame, aga uus elu, uus algus, abitus ja armsus – see püüab pilku ja teeb härdaks.

Rist aknalaual
Mida mõtleb sündimisest ja imest inimene, kelle argipäevaks on olnud sünnituste vastuvõtmine, lapseootajate toetamine ja kõik muu, mis kuulub naistearsti töö juurde? Põlva haiglas on alates 1981. aastast – enne seda aga mõni aasta Räpinas – tuhandeid lapsi ilmale aidanud särav ja rõõmsameelne günekoloog Liivi Maran. Alates 1996. aastast töötab ta samas eraarstina.
Kabinetti sisenejale jääb aknalaual silma metallist rist. «Selle kinkis mulle üks patsient 1996. aastal. Mõni küsib, kas olete usklik. Vastan, et jah,» jutustab 1980ndate lõpus Jumala ja Põlva Maarja koguduse juurde tee leidnud dr Maran. «Ega ma usku kuidagi peale suru, ent olen märganud, et kasutan patsientidega suheldes eneselegi märkamatult piiblitsitaate. See on loomulik osa minu elust.»

Eetilised väljakutsed
Küsimusele, kas kristlasest naistearstil on eetiliste väljakutsetega raskem toime tulla, nendib Liivi Maran, et õnneks alates erapraksise loomisest ei pea ta aborti tegema, aga see teema vaevas teda kunagi sedavõrd, et ta käis kirikuõpetaja jutul.
Dr Maran on palju mõtisklenud surrogaatemaduse üle. Ta meenutab üht filmi, kus rikkad geipaarid said lapsi kolmanda maailma vaeste naiste abil, ja leiab, et see on vastuvõetamatu. «Aga kui noorel naisel on olnud vähk ja enne ravi on munarakke külmutatud, siis võiks ehk lähisugulane altruistlikel kaalutlustel ja tasuta lapse ilmale kanda,» mõtiskleb Liivi Maran.
Eestis on surrogaatemadus keelatud, ent dr Marani sõnul on Eesti Naistearstide Seltsil valmidus, et toetada altruistlikel eesmärkidel tasuta lähisugulastepoolset surrogaatemadust.

Sündimine jääb imeks
Pärimisele, kas päevast päeva sünde vastu võttes tuhmub sündimise ime, vastab Liivi Maran särasilmil: «Sündimine jääb imeks. Isegi rasedatega tegelemine on ime, kui näed väikest inimest ultraheli abil – nii pisike nagu kohviuba ja juba liigutab, juba lööb süda. Vastsündinut vaadates tuleb pisar silma, kuigi olen seda tuhandeid kordi näinud, see on nii liigutav.»
Põlva haigla oli esimene, kus hakati 1990ndate alguses propageerima loomulikku peresünnitust ja vette sünnitamist. Nagu uute asjade puhul ikka, leiab Liivi Maran, et muutus pidi esmalt toimuma inimeses, eelkõige arstides ja ämmaemandates. «Kas perekonnad on nüüd peresünnituse tõttu paremad, seda ma ei oska öelda, aga uus paradigma on see kindlasti,» leiab dr Maran.

Kuidas armastada kõiki
Piiblist kõneldes ütleb Liivi Maran, et tema lemmik on Koguja raamat: «Olen Piibli kaanest kaaneni läbi lugenud. Alguses sundisin ennast, ega see kerge olnud. Hiljem oli Piibel mul öökapi peal ja lugesin lemmikkohti.»
Kunagi vaevas Liivi Maranit küsimus, kuidas ta saab kõiki inimesi armastada, nii nagu pühakiri seda õpetab. Vastus tuli unes nägemuselaadses kogemuses: «Äkki ütles unes selge mehehääl, et armastus algab andeksandmisest … see oli nii ilus, tuba oli üleni valge.»
Seda sõnumit on Liivi Maran püüdnud ka oma patsientidele edasi anda. «Vahel ollakse oma eluga kimpus, hinges on kibedust, haigused ei taandu, siis räägin neile andeksandmisest või kasutan piiblitsitaate. Ütlen, et proovi andeks anda, sa ei pea minema tema juurde ja kallistama, siruta mõttes käsi. See võib olla raske, aga on võimalik. Armastus algab andeksandmisest.»
Jõulud on Liivi Maranile eelkõige sissepoole vaatamise aeg ja vaikne perepüha. Kolme lapse ema ja kolme lapselapse vanaemana ootab ta koos abikaasaga jõulupühal lapsi koju: «Istume koos, käime alati ka kirikus. Laulan Põlva Vaimuliku Lauluseltsi kammerkooris Maarja, see pakub palju rõõmu. Oleme erinevates kirikutes laulnud, tänavu kodukirikus,» kõneleb Jeesuse sündimise imet ootav tuhandeid lapsi ilmale aidanud Liivi Maran rõõmsameelselt.
Kätlin Liimets

Inimese Poeg on tulnud otsima ja päästma kadunut. (Lk 19:10)