Esileht » Arvamused » Arvamus »

Arengukava peas ja südames

02.03.2011 | | Rubriik: Arvamus

Vastavalt meie kirikuseadustikule oodatakse 10. märtsiks nii üksikkogudustelt kui kirikuvalitsuselt arengukava täitmise aruannet EELK arengunõukogule.
Võib vaielda, mis kasu on kogudusel arengukavast. Repliigiga selles küsimuses esines meie teoloogiline konsultant Kaido Soom: arengukava peab olema peas ja südames. On nonsenss eeldada koguduselt teadmist, mis sünnib aasta või viie pärast. Kuhu jääb innovaatilisus ja spontaansus, pahandas Soom.
Samasse «parteisse» kuulub Kadrina õpetaja Meelis-Lauri Erikson, kes ei pea arengukava paberil määravaks. Kogudus oli küll dokumendi aastate eest kirjutanud, kuid saatuse iroonial on ainuke väljaprinditud eksemplar kuhugi «vasakule» saanud ning toonane arvuti uuega välja vahetatud. Nii et Kadrina kogudus aruannet tähtajaks Toompeale saata ei saa.
Seda ei tee ka Risti kogudus. Aga hoopis teisel põhjusel. Arengukava on viimistlemisel. 25-liikmeline koguduse aktiiv tegi küünlakuu lõpul ideede genereerimiseks kolmepäevase väljasõidu, mida toimumispaiga järgi Raplamaal Raikküla lähistel uhkelt kärajateks nimetas. «Ma ei väärtusta arengukava kui dokumenti iseenesest, aga seeläbi tekkinud innustust panna pead kokku, pidada aru ja mõelda perspektiivikalt,» tunnistas Risti koguduse õpetaja Annika Laats. Kindlasti ei saa teatud sündmusi ette näha, samuti seda, mis tähtajaks konkreetse projektiga mäele jõutakse, aga abiks on seegi, kui plaanid paberil, nagu ka see, kes millegi eest vastutab.
Urvaste kogudus plaanib 9. märtsil toimuval nõukogu koosolekul kinnitada arengukava. Pingereas on ettevõtmised, mis koguduse arenguks vajalikud. Õp Üllar Salumetsa sõnul käsitletakse perioodi 2011–2021. Olulisel kohal on kalmistu laiendamine Urvastes, kolumbaariumi rajamine Heimtali abikirikusse ja Urvaste kiriku esmamainimise 600. aastapäeva tähistamine 2013. aastal.
Liina Raudvassar   

Tõstke oma pea ja vaadake üles, sest teie lunastus läheneb! (Lk 21:28)