Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Äratusliikumise laulud said kaante vahele

11.05.2010 | | Rubriik: Kirikuelu, Uudised

«Siioni kannel» sisaldab peamiselt laule 19. sajandi lõpul ilmunud kogumikust «Laulud Talle Kiituseks», aga leidub ka misjoniseltsi SLEF laulupärimuse laule ning päris uusi teoseid.Rootsi misjoniorganisatsioon SLEF andis välja eestikeelse äratusliikumiste lauluvihiku «Siioni kannel».
Kahes formaadis kättesaadav lauluraamat sisaldab 32 evangeelset laulu, mitmed neist pärit 19. sajandi Eesti ja Põhjamaade laulutraditsioonist, kuid mõned laulud on loodud just käesoleva lauliku tarvis.
Paarikümneaastased otsingud eestikeelset äratusliikumiste lauludega laulikut leida kandsid vilja paar aastat tagasi, kui Tallinna vennastekoguduse palvela perenaine Laine Pootsmaa näitas Rootsi misjonäridele õpetaja Johann Klaanmanni alates 1886. aastast välja antud 586 lauluga vihikuköidet «Laulud Talle Kiituseks». Laulikut uurima asudes leidsid misjonärid üle 130 laulu, mis on ka rootsikeelses, aastatel 1874 –1993 ilmunud SLEFi laulikus «Sionsharpan».
Hakatuseks töötas misjonär Juhani Martikainen ümber kaheksa laulu ja paljundas neist väikese vihiku, mida ta Eesti reisidel kasutas. Esmalt võeti vihik kasutusele mõnes vennastekoguduses, kuid kuna nii mõnedki inimesed mäletasid lugusid ja nende sõnum ka tänapäeval sama aktuaalne on, otsustati laule juurde koguda ning aprillis antigi välja pea viissada ühe- ja neljahäälsete nootidega laulikut.
«Ehkki meie palve algus- ja lõpulaul on alati EELK laulu- ja palveraamatust, kasutame ka seda laulikut päris palju. Seal on väga ilusad laulud ja vennastekogudusele sobib neis sisalduv sügav sõna,» ütleb Laine Pootsmaa.
Äratusliikumiste laulude sõnum keskendub ristiusu tähtsamatele teemadele, nende hulgas ennekõike Jeesuse lepitusohvrile inimeste heaks.
SLEF-i näol on tegemist Rootsi Luterliku Evangeeliumiühendusega Soomes, mille ridadesse kuulub ka Eestist pärit misjonär Rael Leedjärv.
Merje Talvik

Ära lase kurjal võitu saada enese üle, vaid võida sina kuri heaga! (Rm 12:21)