Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Ära hooli tagasilangusest, püüa ikka edasi

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

Esimest korda Eestis on võimalik abi pakkuda ühtaegu psüühikahäire ja sõltuvusprobleemiga inimestele. Praegu käib Tartus kolmapäeviti selline grupp koos.

«Seni on tegutsenud aeg-ajalt tugirühmad ja programmid ainult sõltuvusprobleemi all kannatajaile,» selgitab Duo-programmi kogemusnõustaja Avo Vesberg.
Kogemusnõustaja olla tähendab seda, et tal on endal varem olnud sõltuvusprobleeme, aga nüüd on sellest vabanenud ja aitab teisi. Nagu alati, tuleb algul kohale rohkem rahvast, kuid neljakuise tugigrupi kursuse lõpuni käib u 10 inimest. Osa on Tartust, osa maakonnast.
Enamikku piinab mitu kurja vaimu: alkohol, tabletid, kiirlaenud vms. Nad on arsti juures käinud, vajadusel tarvitavad ravimeid, aga enamasti lisandub veel probleeme. Et anonüümsus on üks põhinõue, siis selles loos osalejad üles ei astu.
Avo Vesberg: «Kohe alguses seab iga osaleja endale eesmärgi. Kava üks üldeesmärk on õpetada inimesi oma tundeid jälgima ja ära tundma. Näiteks päevikut pidama peavad kõik, st üles kirjutama, mis tunne sunnib pudeli või tableti järele haarama, mis üldse viib tasakaalust välja ja kuidas lahendada konflikte.» Oma tunnete mõistmine ja haldamine on üsna suur kunst.
Rühmatööd juhivad oskaja psühholoog ja kogemusnõustaja. Nende roll on võimalikke karisid ette näha, konflikte ennetada ja aidata lahendada. Inimesed räägivad, muudkui räägivad, paljud neist on liiga üksi, puudu jääb küünarnukitundest, see on oluline asi, mida tugigrupist leidma tullakse.
Võib rääkida asjadest ka kaude, kolmandas isikus, kui enda kohta midagi paljastada on liiga valus. Kõik, mis puudutab tundeelu ja selle häireid, nõuab pikka kannatust. Lõpuks, pärast põhjas ärakäimist, peab leiduma tee, kuidas kaotatud enesekindlust tagasi saada. On oluline, et tugirühm tegutseb MTÜ Hingekeel egiidi all ja usulises vaimus.
Juune Holvandus