Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Antakse abi ja julgustust

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed, Uudised / Number:  /

Sõbralt Sõbrale on Eesti Evangeeliumi Kristlaste ja Baptistide Koguduste Liidule (EEKBKL) kuuluv sotsiaalne ettevõte, mille põhitegevuseks on 19 uuskasutuskauplust, millest 18 asuvad Eestis, üks Leedus. Tartus pakub ettevõte ka nõustamisteenust.

Inimesi kutsutakse annetama puhastatud ja korrastatud asju, mille müügist laekuv tulu läheb 100% puudustkannatavate perede toetuseks. Nii on saanud alguse „Hoolime koos“ ringlus, mille raames kauplustes saadud tulu abil toimuvad mitmesugused projektid ja tegevused.
Nimetada võib keerulistest majanduslikest oludest pärit lastele korraldatavaid laagreid ja teismeikka jõudnud noortele toimuvat malevat. Lisaks projektid „365 – iga päev ühele lapsele sünnipäev“ ja „Uks unistuste suunas“. Viimasega toetatakse noorte arengut. 2018. aasta juunist tekkis ka nõustamiskeskus, mille raames on võimalus kuni 20aastastele teenus kompenseerida.

Nõustamiskeskuse sünd
Nõustamiskeskus ei tekkinud tühjalt kohalt. Tartu Risttee kogudusse kuuluv Tartu ülikooli haridusega psühholoog Karita Kibuspuu alustas teenuse pakkumist 2015. aasta märtsis kõrgema usuteadusliku seminari juures Tartus aadressil Annemõisa 2. „Kuna mul oli kõrgkooli psühholoogi kogemus, siis nõustasin eelkõige üliõpilasi. Kool töötas sessioonõppe põhimõttel ja tudengeid polnud palju, seega avasime teenuse ka linnarahvale. Kristlastest nõustajaid pole ülearu palju,“ jagab Karita, kuidas sai alguse nõustamisteenuse pakkumine.
Ehkki alguses pakkus nõustamist Karita üksinda, oli tal toetav meeskond EEKBKL tolleaegse presidendi Meego Remmeli ja seminari rektori Einike Pilli näol. Karita lapsehoolduspuhkuse ajal asendas teda metodisti kiriku pastor, pereterapeut ja hingehoiule spetsialiseerunud teoloogiadoktor Maire Latvala. Pärast puhkuselt naasmist jätkati koos.
Kuna seminar hakkas Tallinna kolima ja terapeutidel polnud soovi kaasa minna, siis tekkiski idee ühineda sotsiaalse ettevõttega Sõbralt Sõbrale, mille sotsiaaltöökeskusega Sõbra Käsi toimetati ühes majas. „Kui majas mööda koridori tulla, siis paremat kätt saab riide- ja toiduabi ja vasakul psühholoogilist abi. See tekitaski mõtte ühe katuse all olla ka juriidiliselt,“ meenutab Karita. 2018. a juunist sai mõte teoks.

Kristlaste osakaal kasvab
Vastuvõtt toimub neljal päeval nädalas: teisipäevast reedeni. Reedel nõustab Maire, ülejäänud päevadel Karita. Klientidest umbes kolmveerand on kristlased. „Kui alguses oli kristlaste osakaal umbes 50%, siis ajapikku on see kasvanud. Oleme teinud kogudustes teavitustööd,“ kõneleb Karita, lisades: „Oluline on teadvustada, et ka kristlastel on elus olukordi, mil vajatakse professionaali abi, ning oleme julgustanud nii noori, paare kui ka peresid.“
Küsimusele, kui pikad on järjekorrad, saan vastuseks, et õhtuste aegade puhul ehk kui on soov kell 16.00–18.00 keskusesse tulla, peab kannatust olema umbes kuu. Hommikusi ja päevaseid aegu saab paari nädalaga. Teenuse hind on 35 eurot tunnis, mis võiks Karita hinnangul olla töötavale täiskasvanule jõukohane.
„Oleme püüdnud hoida madalamat profiili. Odavamalt enam ei saa. Elu paradoks on see, et psühholoogilist abi vajavad tihti need, kel see majanduslikult võimalik pole. Sel juhul saab pöörduda teenuse kompenseerimistaotlusega fondi „Hoolime koos“ poole. Iga taotlust vaadeldakse eraldi. Minul endal on väga hea meel, et kuni 20aastased saavad tulla tasuta nõustamisele,“ räägib Karita.

Koostöö EELK Perekeskusega
Koostööd tehakse ka 2014. aasta jaanuaris alustanud EELK Perekeskusega, mille üks osakond töötab Tartus. „Eesti on nii väike, loomulikult suhtleme, teeme koostööd. Kui mingil põhjusel inimene ei saa meie vastuvõtule tulla, siis olen soovitanud teisi kristlastest nõustajaid. Tean, kui suur on vajadus ja puudus sellise teenuse järele, ning rõõmustan iga keskuse üle, mis pakub kristlikele väärtushinnangutele vastavat nõustamist,“ ütleb Karita.
Seda kinnitab ka EELK Perekeskuse asutaja, Soome misjonär Pia Ruotsala: „Tegutseme heas oikumeenilises vaimus. Näiteks teeme ühiseid koolitusi. Hiljaaegu toimus Tartus kristlastest psühhoterapeutide ja psühhiaatrite kohtumine Soome kristliku pereterapeudi Saara Kinnuneniga. Selline kohtumine oli esmakordne Eestis.“ Pia annab ka infot, et praegu on Eesti Kirikute Nõukogu eluväärtuse ja eetika valdkonnas tegutsev pereterapeut Karmen Maikalu saanud ülesande luua võrgustik ehk nimekiri kristlikest psühholoogidest ja terapeutidest.
„See on tore algatus. Peamegi töötama võrgustikuna, et Eestimaa kristlaskonda toetada ja et oleks võimalik paljudes Eestimaa paikades leida kvaliteetset abi. Meie ühine oikumeeniline tegevus on ka tunnistus maailmale, mida kristlus tähendab praktikas,“ ütleb Pia teema lõpetuseks.
Kätlin Liimets