Esileht » Online » Online artiklid »

Anne Kull: inimesed, kes ei usu Jumalasse, on valmis uskuma ükskõik mida

04.12.2018 | | Rubriik: Online artiklid

“Plekktrummi” saatekülaliseks oli teoloog Anne Kull, kellega arutleti eesseisva konverentsi “Eesti usk” valguses, mis iseloomustab eestlaste usku.

Anne Kull kinnitas, et eestlasi iseloomustab teatud usuleigus, kuid leidis, et see võib olla muutumas: “Kui ma tahan väga positiivselt vaadata, siis ma arvaks, et on mingi üleminekuaeg. Juba Chesterton ütles, et inimesed, kes ei usu Jumalasse, on valmis uskuma ükskõik mida. Me näeme seda praktikas, aga mingil hetkel see ükskõik millesse uskumine hakkab nõudma mingit sellist korrastatud süsteemi.”

“Võib-olla mingi hetk on sündimas midagi uut ja nii palju kui mina asjast aru saan, siis ettepakendatud asi ei tööta hästi, inimesed tahavad religioonis rohkem kogemuslikku ja suurem tähelepanu on kehalisusel, mis ühest küljest on huvitav, et see spirituaalsus või religioosne vajadus just selles suunas on minemas. Teistpidi on see ka loogiline, et kui sajandeid pole osatud seksuaalsusega midagi peale hakata, siis mingi hetk see peab saabuma, et hakatakse selle üle arutlema,” rääkis Kull.

Tema sõnul ei suuda aga tärganud uusvaimsus täita kõiki samu funktsioone, mis traditsioonilised religioonid: “Kõik religioonid olid kunagi uusvaimsus või uus religioon ja me ei tea, mida öeldakse praeguse uusvaimsuse kohta 200 aasta pärast. Võib-olla mõnest uusvaimsuse ilmingust on selleks ajaks saanud globaalne religioon, see ei ole välistatud. Aga mulle tundub, et praegu on puudu sellest täielikust inimelu katmise võimalusest. Suured traditsioonilised religioonid oskavad inimest saata sünnist surmani. Paljud praegustest uusreligioonidest võtavad mingi aspekti sellest kogupildist välja, tegelevad rohkem tervise või tervendamisega ja selles mõttes nad lähevad õiges suunas, et terveks tegemist ongi tarvis, aga ei ole veel välja mõeldud, kuidas matta surnuid või mida teha suure katastroofi korral, kuidas siis lohutada.”

Edasi vt ERR Uudistest.

See ongi võit, mis on võitnud ära maailma – meie usk. (1Jh 5:4c)