Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Annab Jumal ameti…

/ Autor: / Rubriik: Uudis, Uudised / Number:  /

Esmaspäeval kogunes Toompeal Eesti Vabariigi X Riigikogu.
Enne kell 15 alanud avaistungit tulid Riigikogu saadikud, koguduseliikmed ja tallinlased EELK peakirikussse – Tallinna Piiskoplikku Toomkirikusse, et alustada riigijuhtimise tööd avajumalateenistusega. Jumalateenistusel viibis vabariigi president Arnold Rüütel, Riigikogu esimeheks valitud Ene Ergma, erakondade esimehed Juhan Parts, Tunne Kelam ja Villu Reiljan ning arvukalt Riigikogu saadikuid.
Jumalateenistusel teenisid Tallinna praost Gustav Piir ning Riigikogu liige õpetaja Avo Üprus.
Pärast jumalateenistust suundus protsessioon, eesotsas president ja vaimulikud, kirikust välja. Kõik kirikulised said vaimulikelt sooja käepigistuse ja õnnistussoovi. Kirikust suunduti edasi Toompea lossi avaistungile, kus kõnega esines president Rüütel. President tundis muret madala valimisaktiivsuse pärast, otsides vastust küsimusele, kas on selle põhjuseks kindel veendumus, et riik jätkab valitud kurssi, pettumus oma riigis või ükskõiksus. «Valitud rahvaesindajatel tuleb aga seda probleemi lahendada, sest rahva usaldus toidab parlamendi esindusvõimet,» ütles Rüütel.
Riigikogu liikmed andsid ametivande ja valisid Riigikogu juhatuse. Riigikogu esimeheks valiti Res Publicasse kuuluv akadeemik Ene Ergma, aseesimeesteks Toomas Savi (Reformierakond) ja Peeter Kreitzberg (Keskerakond).
Toomkoguduse juhatuse esimehe Jüri Ehasalu meelest on Riigikogu uue koosseisu töö alustamine Jumala palge ees üheskoos Meie Isa palvet lugedes hea sõnum ühiskonda. Kui Eesti kõrgeim võimuorgan, kelle kätte oleme usaldnud oma riigi juhtimise neljaks aastaks, hindab kõrgelt vaimsust ja püsiväärtusi, võime homsesse päeva lootusrikkalt vaadata.
Riigikogu avaistungil viibinud eelmise presidendi Lennart Meri sooviks oli, et koalitsiooni ja opositsiooni vahel oleks pidev dialoog ning Meril on selleks usku, sest nagu ta ütles: «Annab Jumal ameti, annab ka mõistuse.»
Uus Riigikogu on taasiseseisvumise järel järjekorras neljas. Esimene neist ehk seitsmes Riigikogu tuli kokku 1992. aastal, teine kogunes 1995. aastal, kolmas 1999. aastal.
Eelmistega võrreldes on uus Riigikogu noorima koosseisuga, keskmine vanus on 47,4 aastat. Riigikogu vanim liige on Ülo Vooglaid (67), noorim Indrek Raudne (27). Riigikogu koosseisust viiendik on naised (101/19), kõrgharidusega liikmeid on 95,8 protsenti.
X Riigikogu volitused kestavad 2007. aastani. Keskerakonnal ja Res Publical on Riigikogus kummalgi 28 kohta, Reformierakonnal 19, Rahvaliidul 13, Isamaaliidul 7 ja Mõõdukatel 6 kohta.
Sirje Semm