Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Andres Tšumakov on Paide õpetaja

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /


Andres Tšumakovi seadis ametisse piiskop Joel Luhamets (keskel), assisteerisid praost Katrin-Helena Melder ja õp Enno Tanilas. Kristo Kivisoo, Järva Teataja.

15. mail toimus Paide Püha Risti kirikus koguduse õpetaja Andres Tšumakovi ametisse seadmise jumalateenistus.

Teenistust juhtis piiskop Joel Luhamets ja teda assisteerisid praost Katrin-Helena Melder ja õpetaja Enno Tanilas. Pidulikule teenistusele olid oodatud nii koguduse liikmed kui ka kõik teised huvilised.

Ametisse seadmine ehk introduktsioon on pidulik talitus, mida võib ilmalikus elus veidi võrrelda näiteks presidendi või ülikooli rektori ametisse kinnitamisega. Tavaliselt toimub ametisse kinnitamine üsna varsti pärast teenistusse asumist. Märgilise tähtsusega sündmus on vaimulike jaoks tähtis. Introduktsiooni viib alati läbi peapiiskop või piiskop.

EELK Paide Püha Risti kogudus oli juba pikka aega olnud ilma õpetajata, kuid 1. märtsil kinnitas kirikuvalitsus ametisse Andres Tšumakovi, kes on olnud Paide koguduse õpetaja ka aastatel 2000–2003.

Andres Tšumakov selgitas, et õpetaja ametisse seadmine on kirikupere jaoks üsna tähis päev. „Vanasti öeldi õpetaja ametisse seadmise ehk introduktsiooni asemel ka seda, et õpetaja laulatatakse kogudusega,“ sõnas ta. „See on sündmus, kus ametiõed ja -vennad annavad õpetajale kaasa heade soovide pagasi.“

Tšumakov avaldas lootust, et mida aeg edasi, seda rohkem inimesi Paide keskväljaku äärsesse kirikusse tee leiab. „Olen kolmapäeviti kiriku tornialuse ukse keskväljaku poole lahti jätnud. Seda vihjena, et kirik on avatud ja ootab inimesi,“ sõnas ta. „Praegu on käes ajad, kus ühiskond kulgeb ühest suurest kriisist teise ja eks vaimulikudki on õppinud sama tööd, mida tänasel päeval teevad ka psühholoogid. Mõlemad ju tegelevad inimese hingega.“

Paide Püha Risti kiriku hingekirjas on 286 inimest. Koguduseelu keskmeks on ja jääb pühapäevane jumalateenistus. „Kui see regulaarselt toimub, siis näitab, et süda lööb ja kogudus elab,“ arutles Tšumakov. „Meie kiriku uksed olid lahti ka kõige sügavamal koroonaajal.“

Õpetaja lisas, et pühakoda on pühakoda ehk nad on võimaldanud hingeabi ka Ukraina kogukonnale.

Andres Tšumakov oli vahepeal olnud Käru koguduse õpetaja, Käru vallavanem, keskkonnainvesteeringute keskuses projektispetsialist ja viimati Türil Kevade kooli direktor.

Järva Teataja