Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Andres Põder Canterbury peapiiskopi ametisseseadmisel

27.03.2013 | | Rubriik: Kirikuelu

21. märtsil seati ametisse uus anglikaani kiriku pea, kogu Inglismaa priimas, Canterbury peapiiskop Justin Welby (57), 105. Canterbury peapiiskop.

Senine Durhami piiskop Justin Welby on Rowan Williamsi (62), kes teatas oma ametist lahkumisest 16. märtsil 2012 seoses akadeemilisele positsioonile asumisega Magdalene’i kolledžis Cambridge’is, järglane. Pidulikul jumalateenistusel Canterbury katedraalis osales ka peapiiskop Andres Põder, teda saatis assessor Gustav Piir. Kuningakoda esindas kroonprints Charles. Anglikaani kirikusse kuulub üle maailma 77 miljonit liiget.
Justin Welby on ordineeritud 1993. a preestriks ja 2011. a Durhami piiskopiks. Ta on karismaatiline ja sotsiaalne isiksus.
Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku suhted Inglismaa Kirikuga ulatuvad tagasi aastasse 1938, mil Tallinnas sõlmitud kokkuleppega pandi alus vastastikusele armulauaosadusele ja osalemisele piiskoppide ametissepühitsemisel.
1996. aastast kuuluvad mõlemad kirikud Briti saarte anglikaani kirikuid ja põhjamaade luterlikke kirikuid ühendavasse Porvoo osadusse.
Inglismaal viibides külastas peapiiskop Andres Põder ka EELK sõpruspiiskopkonda Ro­chesteri, kohtus piiskop James Langstaffiga ja osales jumalateenistusel Rochesteri katedraalis.
Palmipuudepühal toimus Eesti Vabariigi suursaatkonna kaasabil Londonis Norra kirikus eestikeelne armulauaga jumalateenistus, kus peapiiskop jutlustas, kaasa teenis assessor Gustav Piir.
Eesti Kirik

Mina olen Hea Karjane. Minu lambad kuulevad minu häält ja mina tunnen neid ja nad järgnevad mulle ning ma annan neile igavese elu. (Jh 10:11a,27–28a)