Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Altarimaal Jõhvi kirikus aidati uuele elule

04.08.2021 | | Rubriik: Kirikuelu
Detail Ernst von Lipharti poolt 1900. aastal maalitud altarimaalist „Taevaminek“. Erakogu

25. juuli oli Jõhvi Mihkli kogudusele eriline päev, sest pühapäevasel tänujumalateenistusel pidas piiskop Tiit Salumäe renoveeritud altarimaali „Taevaminek“ pühitsemistalituse.

Ernst von Lipharti poolt 1900. a maalitud altarimaal ootas juba mõni aeg uuendamist ja kogudusel on väga hea meel, et vajalike rahastusallikate leidmisel see ka nüüdseks õnnestus. 

Seda maali ei ole pärast valmimist vahepeal uuendatud, kui välja arvata 1943. a Jõhvi suurpõlemine, mil kartes, et kiriku võlvid kokku varisevad, lõigati altarimaal raamist välja, aga pärast taastati, kusjuures väljalõikamise jäljed säilisid. 

Iga altarimaal vajab keskmiselt 100 aasta tagant uuendamist, teavad kinnitada oma ala asjatundjad. Jõhvi kiriku altarimaal oli kindlalt selleks uuenduskuuriks valmis, kuid senini seisis see samm rahastamise taga. Nüüd oli muinsuskaitseamet valmis töid finantseerima, ühtlasi andes loa renoveerimistöödeks. Kaasfinantseerijateks olid Jõhvi linnavalitsus, OÜ Zoroaster ning Jõhvi kogudus. 

Pühitses piiskop Tiit Salumäe, kirikus oli üle 100 inimese, kutsutud külalisi oli 60. Neid oleks oluliselt rohkem olnud, kuid taaspühitsemine toimus pühapäeval tavalise jumalateenistuse ajal, et koguduse liikmed saaksid sellest osa.

Ernst von Liphart (24.08.1847–14.04.1932) sündis Tartus Raadi mõisas tuntud intellektuaali ja kunstikoguja Karl Eduard von Lipharti neljanda lapsena. Kunstihariduse sai Liphart Lääne-Euroopas, kuid 1886. aastal asus ta elama Peterburi, kus oli kunstiõpetaja. 1893. aastal sai Ernst von Liphart akadeemiku nimetuse saavutuste eest maalikunstis. 

Peeter Kaldur

Jõhvi koguduse õpetaja

See ongi võit, mis on võitnud ära maailma – meie usk. (1Jh 5:4c)