Esileht » Uudis » Esilehe pealugu pildiga »

Allianssnädal kuulutab rõõmu leitud pojast

13.01.2016 | | Rubriik: Esilehe pealugu pildiga

Tähendamissõna kadunud pojast kehtib täiel määral Rando Kangro (vasakul) kohta, kes on Jeesuse vastu võtnud ja kelle elu on seeläbi muutunud. Pildil koos Salemi koguduse pastori Toivo Pilliga. Rita Puidet

Möödunud nädala lõpust palvetatakse Eestimaa kogudustes ja kristlikus maailmas Tšehhi Evangeelse Alliansi poolt ette valmistatud teemal «Kadunud poegade naasmine».

«Nõnda on taevas ühe meeltparandanud patuse pärast rohkem rõõmu kui üheksakümne üheksa õige pärast, kellele ei ole vaja meeleparandust,» ütleb Jeesus Luuka evangeeliumis (Lk 15:7). Mainitud peatükk Luuka evangeeliumis on tuttav ka paljudele mittekristlastele ja kõneleb see tähendamissõnu kolmest kadunud asjast: rahast, lambast ja pojast. Need kõik on omavahel seotud ja võib kokku võtta ühte lausesse: «Nõnda, ma ütlen teile, tõuseb rõõm Jumala inglite ees ühe patuse pärast, kes meelt parandab» (Lk 15:10).

Armastades ja lootes
Kuna alliansspalvenädal on oma ideelt oikumeeniline, otsustasin laupäeva õhtul jumalateenistusele minna Tartu Salemi baptistikogudusse. Kuigi tuleb ka tunnistada, et sel aastal oli Eesti Evangeelse Alliansi kodulehe andmetel Tartus vaid kaks teenistust: laupäeval Salemi ja pühapäeval Pauluse kirikus. (Võrdluseks: möödunud aastal oli teenistusi kaheksa.)
Praegune maailm on keeruline paik, ikka otsitakse kohta, kus oleks parem ja kergem elada. Eks otsijaid on alati olnud, aga viimasel kümnendil on see saavutanud suurema mõõtme. Palveteema valikut põhjendab Euroopa Evangeelse Alliansi peasekretär Thomas Bucker: «Paljud inimesed lahkuvad oma perede või koguduste keskelt, kuna nad arvavad, et leiavad kuskilt mujalt selle, mida otsivad. Palume vanematele ja kogudustele julgust lasta neil minna, ning vankumatut lootust, et nad leiavad tee tagasi koju või Jumala juurde.»
Palveteenistusel Salemi kirikus kõnelesid koguduse pastor ja kõrgema usuteadusliku seminari õppejõud filosoofiadoktor Toivo Pilli ning teoloogiadoktor Peeter Roosimaa isa osast kadunud poja loos. Vihjates armastuse ülemlaulule, et armastus ei hääbu kunagi ja kannab kord vilja, lootis isa, et laia maailma läinud noorem poeg kord naaseb. Nii ka teadupärast juhtus. Ja kui jutlust pidanud Toivo Pilli ütles, et «jumalasõna on nagu palsam hingele», mõjus see ka teenistusel viibinud poolesajale inimesele.
Peeter Roosimaa pööras ka tähelepanu just isale, kes reaalse isikuna oli ehk läbi kukkunud, sest poeg oli usulised ja moraalsed väärtused kõrvale heitnud ja kodunt lahkunud. Lootus oli, et vaid Jumal saab teda aidata. Nii võiks öelda, et «Jumal on läbikukkunud isade aitaja». Ja kui poeg tuli, uskus isa poja vaimset uuenemist.

Tugevust ja julgust
Uuenemisele lootes palvetati pühakojas riigi ja rahva eest. Paluti valitsejatele tarkust; paluti, et Jumal liidaks perekondi ja oleks nendega, kes on mures eemalviibijate ja lahkunute pärast. Palvetati ka selle eest, et kogudusest kaugenenud võiksid tagasi pöörduda.
Palveteenistusel Tallinnas, millest videoklippi jagatakse suhtlusvõrgustikus Facebookis, kutsus nelipühi kiriku piiskop Ago Lilleorg toetama ja palvetama Lasnamäele rajatava luteri koguduse eest, Tartu Salemi kirikus palus 3D koguduses paar kuud tagasi pastoriks saanud Rando Kangro, et meil oleks tugevust ja julgust minna kuulutama nende juurde, kes Jeesust ei tunne.
Kaheksa aastat tagasi, kui Rando oli enda arvates rokk­staar ja mängis ühes metal-bändis, muutis üks kohtumine Jakob Remmeliga tema elu. Kui ta oli arvanud, et elu on mõttetu, hakkas ta tänu suhtlusele pastor Jakobiga aduma, et on sügavalt eksinud.
«Mina olen see kadunud poeg. Tulin usule 2013. aasta lõpus, parandasin meelt ja sealt alates on mu tee olnud radikaalne. Olen Jumala kutset väga tõsiselt võtnud,» ütleb esimest korda allianssteenistusel olnud Rando Kangro. Ja lisab: «3D koguduses oleme elumuutust näinud juba sel aastal. Eelmisel nädalal tuli üks tüdruk usule – tänu Jumalale, vilja on.» Ja lubas järgmisel õhtul minna jumalateenistusele Pauluse kogudusse.
Allianssnädal kestab, paljude kirikute uksed eri paikades on avatud ja inimesi oodatakse ennekõike palvetama, et kadunud pojad jõuaksid koju oma Isa juurde.
Rita Puidet

Eesti Evangeelne Allianss
Eesmärgiks on ühendada Eesti evangeelseid kristlasi ja tegutseda Eestimaa evangeliseerimise nimel; innustada ning teha kristlaste vahel ühist palve-, evangelismi- ja misjonitööd nii Eestis kui väljaspool Eestit.
Palvenädal kestab 10.–17. jaanuarini.
EEA president on õpetaja Mihkel Kukk.

Ära lase kurjal võitu saada enese üle, vaid võida sina kuri heaga! (Rm 12:21)