Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Algavad Hugo Lepnurme muusikapäevad ja toompäevad

/ Autor: / Rubriik: Portreelood, Uudised / Number:  /

Tallinna Piiskoplikus Toomkoguduses on oktoobri lõpp kiire aeg – tähistatakse professor Hugo Lepnurme 90. sünniaastapäeva ja peetakse toompäevi.
Toompäevad on tavaliselt ikka septembris olnud, ent sel aastal otsustati ühendada koguduse elus kaks tähtsat sündmust – toompäevad ja kauaaegse organisti, prof Hugo Lepnurme 90. sünniaastapäev – ning sellest kasvas välja 26. oktoobrist 2. novembrini vältav programm.
Kõrge eani aktiivne

Arvestades Lepnurme tihedaid sidemaid teistegi Eesti kirikute ja kohtadega, kanduvad Hugo Lepnurme muusikapäevad (26.-31.10) ka Viljandisse, Raplasse, Tapale, Kuusalusse jm.
«Professor Lepnurm on olnud oma inimene nii kirikuinimestele kui ka muusikutele, oikumeeniliselt kuuludes abikaasa kaudu ka metodisti kirikusse,» selgitab Toomkoguduse õpetaja Ivar-Jaak Salumäe ning lisab, et Toomkirikus hakkas Lepnurm noorena orelitunde võtma ja hiljem ise neid korraldama. Koguduse liige oli Lepnurm 1954. aastast ja oma elu lõpuni oli ta koguduse auesimees.
Hugo Lepnurm tegutses kõrgele eale vaatamata aktiivselt Toomkiriku unikaalse Sauer-Ladegast oreli taastamise fondi esimehena. Orel sai korda ja töötab siiani laitmatult.
Ilmub mälestusteraamat

Muusikapäevade avamine on teisipäeval, 26. oktoobril kell 14 Eesti Muusikaakadeemias: oreliklassis avatakse mälestustahvel ja esitletakse trükivärsket mälestusteraamatut, kus Lepnurme oma käega kirja pandu kõrval on lugeda tema õpilaste ja laste mälestusi. Samas saab kuulata EMA oreliklassi üliõpilaste kontserti.
Teatri- ja Muusikamuuseum korraldab kolmapäeval, 27. oktoobril mälestusõhtu, kus professorit meenutavad õpilased, kolleegid, sõbrad. On väljapanek Lepnurme kogust ja kõlab maestro koduorel. Viljandi ja Rapla päevad on teadusliku suunaga, kus asjatundjad räägivad kirikumuusikast.
Viljandis on neljapäeval, 28. oktoobril konverents kultuuriakadeemias. Laupäeval, 30. oktoobril on aga Rapla pastoraadis mälestusseminar «Peatükke kultusmuusika ajaloost». Nii konverents kui seminar on mõeldud kõigile huvilistele.
Estonias mälestuskontsert

Muusikapäevade kontsertidest on teisipäevane Kaarli kirikus toimuv traditsiooniline kirikukontsert. Esinevad Tallinna kirikukoorid, puhkpillikvartett ja organistid Piret Aidulo ning Rolf Uusväli. Kontserdid on ka Viljandis, Raplas ning Kuusalus.
Pühapäeval, 31. oktoobril
on tähelepanuväärne sündmus – Estonia kontserdisaalis kell 15 algaval Lepnurme mälestuskontserdil tuleb teiste hulgas ettekandele kooripoeem oreliga «Emakeel» ja kantaat «Lunastus Kristuses». Klassikaraadio teeb otseülekande nii sellest kontserdist kui ka samal päeval kell 13 algavast orelikontserdist Toomkirikust.
Lepnurme mälestatakse pühapäeval veel mitmel pool Eestis, näiteks Tapa kirikus on kontsert-jumalateenistus. Pühapäeva hommikul kell 9 peetakse Pärnamäe kalmistul Hugo Lepnurme haual mälestushetk ja asetatakse pärgi. Selleks puhuks väljub buss Sakala keskuse parklast kell 8.30.
Toompäevad algavad laupäeval

Juba üheksandat korda peetavad toompäevad algavad laupäeval, 30. oktoobril ja lõpevad 2. novembril, hingedepäeval. Sel aastal on motoks «Mälestused kõnelevad».
Õpetaja Salumäe selgitab: «Toompäevade moto tingisid mitu asja: prof Lepnurme muusikapäevad, hingedepäev, räägime Toomkiriku hauatähistest ja nende all puhkajaist, esitletakse Sulev Mäevälja raamatut «Matustest ja hauatähistest Tallinna toomkirikus», möödub 10 aastat peapiiskop Jaan Kiiviti ametisseseadmisest.»
Kui toompäevad algasid 1996. aastal Toomkiriku päevadena ja kasvasid aastatega kirikuseinte vahelt välja haarates kogu Toompea, siis sel aastal on taas keskmes kirik ja temas peituvad väärtused.
Väitluses tugevamad

Kaks asja on aastatega oma vajalikkust kinnitanud: need on väitlus ja konverents. Seekord väideldakse üsna intrigeerival teemal «Moraalsus tugineb religioonile». Väitluse korraldab Eesti Väitlusselts, kes osaleb toompäevadel kolmandat korda.
Avalikul väitlusel laupäeval kell 14 Teaduste Akadeemia saalis astuvad üles seltsi kogenud väitlejad Anu Piirisild, Kirke Saar, Reimo Sildvee ja Art Lukas, üritust juhib Margo Loor. Kohtunikena võtavad sõna Usuteaduse Instituudi rektor dr Alar Laats ja Toomkoguduse esimees Raido Rüütel.
Toompäevade konverents on esmaspäeval, 1. novembril samuti Teaduste Akadeemia saalis, algus kell 10. Esmakordselt korraldatakse see koostöös Usuteaduse Instituudiga, mis varem asus samuti Toompeal. Ettekandeid on mitmel huvitaval Toompeaga seotud teemal.
Kontsertidest tuleks esile tõsta laupäeval kell 18 Toomkirikus algavat toompäevade oreligalat, kus esinevad Lübecki, Riia, Helsingi ja Tallinna toomkiriku organistid.
Teisipäev, 2. november on hingedepäev. Kell 12 on kirikus päevapalvus. Hingedepäeva kontsert kell 17 on ka toompäevade lõpukontsert, esinevad Tallinna Poistekoor ja lastekoor Vocal Spirit.
Maarja medal

Tallinna Piiskoplik Toomkogudus annab 2000. aastast alates igal aastal välja oma kultuuripreemia – Maarja medali. Kui tavaliselt on seda tehtud toompäevade lõpetamisel, siis sel aastal tehakse erand ja antakse Maarja medal üle juba avamispäeval, laupäeval kell 12.30 Toomkirikus.
Toomkoguduse juhatus, kes kultuuripreemia laureaadi valib, ei ole oma otsust varasematel aastatel enne medali üleandmist avalikustanud. Sel aastal otsustati, et kiriku häälekandja Eesti Kiriku lugejatel on õigus esimestena teada saada, kellele antakse Maarja medal. Oma ajalehe järgmises numbris, mis ilmub paar päeva enne Maarja medali üleandmist, me värsket laureaati tutvustamegi.
Toomkoguduse õpetaja Ivar-Jaak Salumäe, kes on nii Lepnurme muusikapäevade kui ka Toompäevade ideede generaator ja väsimatu vedaja, palub kõigile lugejatele meelde tuletada, et kõigile üritustele on sissepääs tasuta, ainult mälestusõhtule Teatri- ja Muusikamuuseumis ning Estonias toimuvale kontserdile tuleb sümboolse tasu eest pilet lunastada.
Tiiu Pikkur