Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Ajalugu pakub jätkuvalt huvi

09.10.2013 | | Rubriik: Kirikuelu

Mihkli koguduses oli 28. septembril põnev päev, mil sai kuulata kolme huvitavat ettekannet, kahte vanemast ja ühte uuemast ajaloost.

Mihklikuul mihklipäevale eelnenud päeval sai Mihkli kirikus kuulda ajast, mil siinset paika tunti kui Soontagana maakonda, kuhu hiljemalt 13. sajandi lõpuveerandil rajati ühelööviline kahe võlvikuga pühakoda, mis pühitseti peaingel Miikaelile.
Haldusjaotuselt praegu Pärnumaale Koonga valda jääv Mihkli kuulus kunagi Saare-Lääne piiskopkonda (praegu Lääne praostkonda), mille asutamise ajaks loetakse kokkuleppeliselt aastat 1228. Lihula piiskopkonna esmamainimise ajaks on aasta 1211.
Seda aega on põhjalikult uurinud Pärnu muuseumi direktor ajaloolane dr Aldur Vunk, kes konverentsil kõneles Soontagana maakonna piiridest muinasaja lõpul. Maakonna lõunapiir kulges ettekandja sõnul arvatavasti Pärnu laheni. Mõtlemis- ja uurimisainet pakub küsimus jätkuvalt, kuid otseste allikate puudusel on kindlat vastust raske, kui mitte võimatu leida.
Mag Ain Mäesalu arutles teemal, kas kroonik Läti Henrik oli Soontagana esimene preester. Lisaks saksa ja ladina keelele läti, liivi ja eesti keelt osanud preester Henrik võis 1226. ja 1227. aastal Soontaganas kihelkonnavaimulikuna tegutseda, arvab mitu ajaloolast. Kindlasti oli ta aga seitsme aasta pärast tagasi Lätimaal, kuhu oli saabunud Magdeburgi lähedalt Segebergi kloostrikoolist.
Kuni sajale konverentsil osalenule jättis kindlasti sügava mulje dr Mati Mandeli ülevaade naiste seotusest metsavendlusega. Kuigi, püss käes, võitles metsavennana kommunismi vastu mõni üksik naine, elas neid koos meestega punkrites omajagu. Osa neist langes, osa ootas vangistus ja väljasaatmine.
Konverentsi korraldaja Toomas Maaranna sõnul läks päev igati korda ja huvilisi jagus piisavalt. Päev algas palvusega, laulis Pärnu-Jakobi koguduse naiskoor. Pärast ettekandeid tutvustati soovijaile kirikut; kes tahtis, sai käia ka kiriku võlvidel. Konverentsil viibinud Looduse Omnibussi seltskond käis Ain Mäesalu juhendamisel ka Soontagana maalinnas.
Rita Puidet  

Tuleb inimesi idast ja läänest, põhjast ja lõunast, ja nad istuvad lauas Jumala riigis. (Lk 13:29)