Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Ajalooline päev Tamsalus

27.01.2016 | | Rubriik: Kirikuelu

Diakon Tiit Lastik pärast ordinatsiooni õnnistussoove vastu võtmas. Kätlin Liimets

16. jaanuaril ordineeris piiskop Einar Soone Tiit Lastiku (25) Tamsalu Lunastaja kirikus diakoniks. Ordinatsioonil assisteerisid koguduse hooldajaõpetaja praost assessor Tauno Toompuu ja Kose koguduse õpetaja Tauno Kibur.

Sündmuse erilisus oli selgelt tajutav, sest 1993. aastal valminud Tamsalu kirik, mis on koduks nii Viru praostkonna kui ka kogu meie kiriku ühele väikseimale, 12. detsembril 1992. aastal asutatud Tamsalu 35-liikmelisele kogudusele (2014. aasta andmeil on EELKs vaid neli kogudust, kus on vähem liikmeid), oli puupüsti rahvast täis.
Läbi aastakümnete on Tamsalu kogudust hooldanud naaberkoguduste õpetajad. Ordinatsioonitalituse eel lausus piiskop Einar Soone, et tegu on ajaloolise päevaga, sest Tamsalu kogudus saab endale kohapeal elava diakoni.
Jumalateenistusel teenisid kaasa Viru praostkonnast õpetaja Peeter Kaldur, Pärnu diakon Jaanus Torrim ning Tartu katoliku koguduse preester isa Miguel. Organistiks oli Sirje Sõnum ning oma osa pidulikkusse andsid Tamsalu naiskoor ja Tamsalu gümnaasiumi 6. klassi lapsed käsikelladel.
Jutlustas endine hooldajaõpetaja Tauno Kibur, kes julgustas Tiit Lastikut teenimist alustama ja oli ka tema praktikajuhendaja. Kõneldes Kaana pulmast juhtis õpetaja Kibur tähelepanu, et selles kirjakohas võib taas märgata, et Jumal tuleb inimesele lõputult lähedale, ei jää meie elusündmustest väljapoole, on rõõmus rõõmsatega Kaana pulmas, aga ka Tamsalu kirikus, kus seatakse ametisse uus diakon.
«Hinges on rahu. Olen aastaid selle nimel tööd teinud, et saada vaimulikuks, palvetanud – see on põhiline. Olen tänulik Tamsalu kogudusele, mille liikmetest enamik oli täna kirikus,» ütles diakon Lastik pärast ordinatsiooni. Jumalateenistused Tamsalus toimuvad igal pühapäeval vaheldumisi kirikus ja kohalikus hooldekodus. Kord kuus viib piiblitunde läbi läheduses elav teoloogiadoktor Urmas Nõmmik, kes andis teada ka soovist saada Tamsalu koguduse liikmeks.
Diakon Lastik, kes õpib UIs 3. kursusel ja igapäevast leiba teenib Tapal Maarjamaa hariduskolleegiumis öökasvatajana, peab endale hingelähedaseks laste- ja noortetööd. Pühapäevakoolitunnid, millest võtab osa kuni kümme last, toimuvad igal pühapäeval. Külmemaks perioodiks õnnistas piiskop Soone Tamsalu kultuurimajas ruumi lastetöö tarbeks.
Küsimusele, kuidas on kujunenud koostöö uue töötegijaga, vastas Tamsalu vallavolikogu esimees Toomas Uudeberg, et suurepärane kõlab ehk liiga hästi, aga nii see on: «Kirikuhoone kuulub vallale, oleme viimase paari aasta jooksul võtnud eesmärgiks remonti investeerida. Sel aastal on ees kiriku fassaaditööd. Siiralt hea meel on, et Tiit on oma teel nii kaugele jõudnud.»
Tiit Lastik on kasvanud Jõgevamaal Saare vallas Maard­la külas. Õppides Väike-Maar­ja õppekeskuses kokaks, liitus Tiit Lastik õpetaja Ahto Mäe ajal 2008. aastal Väike-Maar­ja kogudusega. Temast sai aktiivne liige, kes tegi kellamehe tööd ning organiseeris vähekindlustatud laste huviharidust. 2012. aastal kolis Tiit Lastik Tamsalusse, kus leidis ühise hingamise kohaliku kogudusega.
Kätlin Liimets

Tamsalu Lunastaja kirikl. Arhiiv

Inimese Poeg on tulnud otsima ja päästma kadunut. (Lk 19:10)