Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Aivar Sõerd esines Tallinna Toomkirikus kontserdiga

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

Organistid ühel pildil. Vasakult: Gustav-Leo Kivirand, Kadri Ploompuu, Piret Aidulo, Aivar Sõerd ja Andres Uibo.
Tiiu Pikkur

Laupäeval, 7. veebruaril andis Tallinna Toomkirikus orelikontserdi ja esitles oma CD-d Aivar Sõerd.

Kontserdil kõlas Johann Sebastian Bachi, Dietrich Buxtehude ja César Francki alati värske muusika. Esitletud heliplaadil on baroki- ja romantismiajastu suurte heliloojate meistriteosed.
Muusikaga hakkas Aivar Sõerd tegelema pärast 30aastast pausi. Kunagisest noorushuvist on saanud tõsisem püüdlus interpretatsioonikunsti arendamise poole. Praegu õpib ta Tallinna Muusika- ja Teatriakadeemia (EMTA) bakalaureuseõppes prof Andres Uibo oreliklassis. Aivar Sõerd on esinenud mitmetes kirikutes ja kontserdisaalides. Lähemalt on ta seotud Nõmme Lunastaja kirikuga, kus on üle nädala laupäevaste jumalateenistuste organist. Teine organist on selles kirikus prof Uibo.
Andres Uibo iseloomustab oma õpilast kui väga tublit ja püüdlikku, kes jõuab riigikogu töö kõrvalt õppida täiskohaga ka EMTAs. «Tänase kontserdi kava oli tore, need on kõik väga head lood orelimuusika kullafondist. Üldjoontes oli hästi mängitud, mõnda asja peab veel lihvima. Nii nagu ikka,» arvas õpetaja oma õpilase esinemisest.
Heliplaati tutvustades ütles Aivar Sõerd, et see on salvestatud Tallinna Piiskopliku Toomkiriku orelil eelmise aasta kevadel ja sügisel pärast Ladegasti-Saueri oreli intoneerimist. Plaadi helirežissöör on Tartu helitehnik ja oreliõpetaja Urmas Taniloo.
«Ma tahan tänada toomkirikut selle eest, et see salvestamine siin võimalikuks osutus,» ütles Sõerd. «Salvestamine sattus heale ajale, sest pärast oreli intoneerimist on pilli kõla erakordselt hea. Suur tänu minu õpetajale Andres Uibole, sest ega ilma professori juhendamiseta poleks sellest midagi välja tulnud. Tänu ka toomkiriku organistidele Kadri Ploompuule ja Piret Aidulole, kes on võimaldanud mul siin mängimas käia.»
Kuidas leida aega riigikogu töö kõrvalt veel ka õppimiseks? Aivar Sõerd ütleb, et aega tuleb võtta ja osata planeerida. «Riigikogus on päris palju väliskomandeeringuid, ma olen need praktiliselt kõik ära jätnud, tuleb mujaltki aega leida, ka uneajast. EMTAs on tihe õppetöö ja ega ma nii suutlik pole, et nominaalajaga lõpetada, lisa-aasta pean nagunii võtma.» Praegu õpib ta III kursusel.
Järgmise kontserdi annab Aivar Sõerd 28. veebruaril Niguliste kirikus. «Kava on seesama, kuid pill on hoopis teine, teised registrid, teine kõlavärv. Nii kõlavad ka need lood Niguliste orelil hoopis teistmoodi.»
Tiiu Pikkur