Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Aitame Ilumäe tornikellad helisema!

24.02.2021 | | Rubriik: Kirikuelu
Ilumäe kirikus on kaks kella. Parempoolsele väikesele kellale paigaldati jaanuaris löögivasar koos tarvikutega, vasakpoolne suur kell on mõranenud ja soovitakse välja vahetada. Toomas Mäeväli.

Viru praostkonna Ilumäe kogudus on ette võtnud kiriku kellasüsteemi korrastamise ja elektrifitseerimise. Kogu projekt läheb maksma ligi 19 000 eurot.

Ilumäe koguduse juhatuse esimees Õie Alt selgitab, et kiriku kellasüsteemi korrastamine ja elektrifitseerimine toimub kolmes etapis, millest esimene on seljataga.

Ilumäe kiriku tornis on kaks kella, suurem pühitseti koos pühakojaga 1843 ja väiksem aasta hiljem. Esimeses etapis jaanuaris paigaldatigi tervena säilinud väiksemale kellale löögivasar koos tarvikutega. Kellasüsteem on häälestatud nii, et kell heliseb enne pühapäevaseid jumalateenistusi, lisaks igal pool- ja täistunnil õhtul kella 20.00ni, siis saabub öörahu. 

Kuna jumalateenistused on erineva pikkusega, siis lõpukellaks peab nupule vajutama. Vajadusel saab torniruumi esimesel korrusel asuvast juhtimispuldist helistamisi uuesti häälestada. Esimese etapi tööde maksumus oli 4542 eurot ja seda rahastas Haljala vald.

Sel aastal soovitakse teostada ka teine etapp, st tellida Hollandi või Saksamaa kellatöökojast mõranenud suure kella asemele uus kell. „Vana kella hakkame kirikus eksponeerima, paika veel täpsustame. Uus kell tuleb heledama kõlaga kellast väike terts madalam, et harmoneeruksid omavahel kõlaliselt. Kirjade üle kellal veel arutleme,“ kirjeldab Õie Alt planeeritavat.

Kella valmistamiseks kogutakse annetusi. Tänu ühele suurannetajale ja Palmse Mõisa kontserdisarja „Klaaspärlimäng“ korraldajatele on uue kella tegemiseks vajalik algkapital olemas, kogutud on umbes 2500 eurot. Ent toetamisvõimalusi on veel, sest teise etapi kogumaksumus on 6700 eurot. Annetusi oodatakse EELK Ilumäe koguduse arveldusarvele EE021010031313678227 SEBs, märksõna: annetus tornikella heaks.

Kolmandas etapis valmistatakse ja paigaldatakse kella lisatarvikud, häälestatakse süsteemid, misjärel saab kuulata kaunist kahekõlalist kellamängu. Õie Alt kiidab ka koostööd kellaehituse projekti koostaja ja teostajaga: „Kõik, mida Toomas Mäeväli on teinud, on silmale ilus, konkreetne ja täpne.“

Kätlin Liimets

Laulge Issandale uus laul, sest ta on teinud imetegusid.  (Ps 98:1)