Esileht » Uudis » Esilehe pealugu pildiga »

Aeg koguda õli astjatesse

12.09.2018 | | Rubriik: Esilehe pealugu pildiga

Hetk tänujumalateenistusest. Vasakult: Tartu Pauluse koguduse õpetaja Kristjan Luhamets, piiskop Joel Luhamets, praost Leevi Reinaru, Tartu Pauluse koguduse abiõpetaja Marek Roots.
Toomas Nigola

6. septembril 1978. aastal ordineeris peapiiskop Edgar Hark Tallinna toomkirikus aseõpetaja ametisse Joel Luhametsa ja Leevi Reinaru. Täpselt 40 aastat hiljem meenutati seda tänujumalateenistusega Tartu Pauluse kirikus.

Tagantjärele võib öelda, et nii Luhametsa kui Reinaru elutöö on osutunud viljakaks. Näiteks on nende teenitud kogudused paistnud silma aktiivsete koguduseliikmete ja elava noortetöö poolest. Ent kaalukas panus on antud ka üldkiriku ellu. Joel Luhamets on 1990. aastast kirikuvalitsuse liige ning pühitseti 2015. aastal piiskopiks. Leevi Reinaru aga juhib 1997. aastast EELK misjonikeskust ning on viimased kolm aastat olnud Lääne praost.

Muutunud ajad
Lihtsa moega tänujumalateenistusel päevakangelaste teenetest ega tiitlitest küll eriti palju juttu ei tehtud. Pigem meenutati möödunud aegu ning mõtiskleti selle põhjal Jumala juhtimise üle kiriku ja inimeste elus.
Kui Luhamets ja Reinaru oma vaimulikuteed alustasid, oli kirikuelu nimelt madalseisus. Võimude suhtumine oli vaenulik. Liikmeskond kuivas kokku, eriti vähe aga oli noori. Et töötegijatestki oli suur puudus, ordineeriti mõlemad ajal, mil nende usuteaduse õpingud olid vaevalt alanud. Pole siis ime, et noormeeste sõbrad avaldasid imestust, miks nood on valinud nii perspektiivitu elukutse. Alles Eesti vabanemine avas ka kirikuelus uued võimalused.
Mõlemad vaimulikud on olnud ustavad töötegijad nii halbadel kui headel aegadel. Tunnustuseks kirikurahva lugupidamine, mis nähtus sellestki, et tänujumalateenistusest oli osa saama tulnud üle saja inimese. Lähedaste ja paljude ametivendade kõrval võis näha arvukalt kohaliku koguduse liikmeid, mille õpetajaks Luhamets pikka aega oli.

Räägiti head
Üheskoos ümmarguste ordinatsiooniaastapäevade tähistamine pole EELK vaimulike seas eriti levinud, ent Luhamets ja Reinaru on seda teinud juba mõnda aega. „Tegelikult on see kirikupüha. See ei ole niipalju isikuga seotud, sest vaimuliku ametist kõnelemine kuulub tegelikult kirikliku kuulutuse ja elukorralduse juurde,“ selgitas Luhamets Eesti Kirikule. Teisalt pole põhjust ka isiklikku aspekti täiesti kõrvale jätta: „Kui vaimulikest head räägitakse, aitab see neil oma tööd teha.“
Häid sõnu said mõlemad sel õhtul tõepoolest palju kuulda. „Oleme ääretult tänulikud, et võime olla teie õpilased,“ kinnitas näiteks Joel Luhametsa kirikuõpetajast poeg Kristjan, rääkides ilmselt paljude oma ametivendade nimel. Ent juttu oli ka päevakangelaste inimlikumast poolest. Nii märgiti ära, et Leevi Reinaru on silma paistnud maalikunstniku ja motoentusiastina.
Joel Luhametsa puhul tõstis Maarja-Magdaleena õpetaja Aivo Prükk aga esile tema helget olekut ja rõõmsat meelt, mis toovat alati meelde piiblisalmi „Olgu sul rõõm Issandast; siis ta annab sulle, mida su süda kutsub“ (Ps 37:4). Seepeale võis Joel Luhamets kinnitada, et just selle salmi olevat ema tema sünnitamise järel Piiblit avades sõrme alt võtnud.

Sõnum tänapäevaks
Soliidse staažiga vaimulikel oli omakorda aga ka kuulajatele olulisi asju öelda. „Praegu on aeg koguda õli lampidesse, koguda ka väga palju astjatesse,“ rõhutas Reinaru oma jutluses.
Vestluses Eesti Kirikuga arvas sama ka Luhamets: „Praegu teeb Jumala vaim tööd, kirikud teevad tööd ja on antud selles suhtes vabadus, et meil ei ole väliseid takistusi.“ Võrreldes tema noorusajaga on tänapäeval palju rohkem võimalusi ristiusu sõnumiga tutvuda: internet, palju head kirjandust, vaimulikud üritused ja nii edasi. Pole aga teada, mida tulevik selles osas toob.
Leevi Reinaru lisas ametivennale, et oluline on ka koostöö kohaliku omavalitsuse ja riigiga, muu hulgas vangla- ja sõjaväekaplanaadi kaudu. „Praegu on hea aeg, tasub tööd teha, ent tasub ka jõudu varuda ja koguda,“ sõnas teenekas vaimulik jutuajamise lõpetuseks.
Rain Soosaar

Joel Luhamets
EELK piiskop
Snd 19. märtsil 1952
Ordineeritud 6.9.1978, piiskopiordinatsioon 23.4.2015
Teeninud Kuressaare (1978–1989), Põltsamaa (1989–1997) ja Tartu Pauluse (1997–2017) kogudust


Leevi Reinaru

Lääne praost, EELK misjonikeskuse juhataja
Snd 7. aprillil 1957
Ordineeritud 6.9.1978
Teeninud Avinurme ja Tudulinna (1978–1980) ning Lääne-Nigula (alates 1982) kogudust

Tema on andnud sulle teada, inimene, mis on hea. Ja mida nõuab Issand sinult muud, kui et sa teeksid, mis on õige, armastaksid headust ja käiksid alandlikult koos oma Jumalaga? (Mi 6:8)