Esileht » Arvamused » Nädala ringvaade »

Aeg eestpalveteks

18.11.2015 | | Rubriik: Nädala ringvaade

Eesti Kiriku toimetus asub Tartus samas trepikojas Vene saatkonna konsulaarosakonna kantseleiga. Viimastel nädalatel on meie välisukse esist katnud küünlad ja lilled Egiptuses Siinai poolsaare kohal alla kukkunud lennukis hukkunute mälestuseks.
Vaevalt said küünlad kustuda ja lilled närtsida, kui süüdati uued Raekoja platsil purskkaevu mademel, et väljendada oma leina ja solidaarsust reedel Pariisis toimunud terrorirünnakute ohvritega.
Sotsiaalmeedias on profiilipildid ja erinevate riigiasutuste hooned üle Euroopa värvunud Prantsusmaa lipuvärvidesse. Kuigi kõlas arvamusi teguviisi sobilikkuse ja selle kohta, miks paari nädala eest Vene rahvale selliselt toetust ei avaldatud, ei ole tegelikult tähtis, kuidas inimesed oma leina väljendavad. Oluline on, et nad seda teevad.
Lisaks Euroopas toime pandud terroriaktidele ei tohi unustada äsja islamimaailmas toimunud rünnakuid Türgis Ankaras ja Liibanonis Beirutis. Pühapäeva hommikul «Vikerhommikus» kõneles usuteaduskonna õppejõud Ain Riistan, rääkides islami äärmuslastest, et üldistamine on sildistamine. Jah, ISIS ehk Iraagi ja Süüria Islamiriik on vastutuse kuritegude eest endale võtnud, aga me ei tohi seda laiendada kogu muslimi kogukonnale, keda on maailmas erinevatel andmetel 1,6–1,8 miljardit. Silme ette tuleb uudistes nähtud musliminaise poolt Pariisis seinale kinnitatud sõnum: ma olen muslim, teie olete terroristid.
Kristlased väljendavad oma kaastunnet ja toetust eespalvete kaudu. Peapiiskop Urmas Viilma kutsus üles eelmisel pühapäeval, mil oli rahvusvaheline vaenatud kristlaste eestpalvepäev, palvetama kõigi vaenatud usukaaslaste eest ja lisaks eestpalvesse võtma Prantsusmaal toime pandud terrorirünnaku süütute ohvrite lähedased nende leinas.
«Palvetagem kõigi lahkunud hingede eest, kes on Issanda palge ette jõudnud vägivalla ohvritena ja ka oma usku tunnistavate märtritena. Mõtleme palves Prantsusmaa riigi ja rahva ning kõigi teiste maade rahvaste peale, kus vägivald on lämmatanud armastuse ja inimesed on sunnitud selle eest põgenema või oma ja lähedaste elu pärast kartma. Paistku Issanda igavene valgus lahkunud hingedele ja kinkigu ülestõusmise Issand ülekohtu ohvritele oma rahu!» kõlas peapiiskopi üleskutse.
Kätlin Liimets

Ükski, kes on pannud käe adra külge ja siis vaatab tagasi, ei kõlba Jumala riigile! (Lk 9:62)