Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Ackermanni tööd veebis

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

Aasta tagasi sai veel toomkiriku altari tellingutel turnida.
Tiiu Pikkur

Eesti kuulsa barokiaegse puunikerdaja Christian Acker­manni töid saab nüüd lähemalt vaadata teadusveebis www.ackermann.ee.

Möödunud aasta aprillis sõlmisid EELK, Eesti kunstimuuseum ja Eesti kunstiakadeemia koostöölepingu teadusliku uurimisprojekti „Christian Ackermann – Tallinna Pheidias, ülbe ja andekas“ korraldamiseks. Nüüdseks on need uuringud ja interdistsiplinaarne töö, mis tehtud kunstiajaloolaste, arhitektuuriajaloolaste, disainerite ja restauraatorite poolt, ka veebi jõudnud, kus igaühel on oma silmaga võimalik näha Ackermanni tööde juures rakendatud moodsaid tehnilisi uuringumeetodeid.
Barokiajastu aarded on vaadeldavad nii 3D-mudelina kui ka röntgeni- ja infrapunapildi kaudu. Tavaliselt kõrgel kirikute võlvide all paiknevad skulptuurid on nüüd detailideni vaatajani toodud.
Toomkoguduse õpetaja Arho Tuhkru sõnul on veebis näha, kui suure mahuga oli see töö, millega aastal 2016 toomkirikus alustati. „See pall, mis siin õhinapõhiselt veerema lükati, on tegelikult tohutult ilus ja võimas töö. Kuna Ackermanni töid on praegu kõige rohkem toomkirikus uuritud, siis on ka veebis nähtav kõige rohkem toomkirikut puudutav materjal.“
Eesti skandaalseima ja andekaima barokkskulpto­ri Chris­tian Ackermanni töökojas valmisid aastatel 1680–1710 kõik Põhja-Eesti tähelepanuväärsemad kirikute sisustuselemendid. Tema suurejoonelisim teos on Tallinna toomkiriku peaaltar (1696). Ackermanni loomingu uurimise projekt kestab ja 2020. aastal lõpeb suurnäitusega.
Tiiu Pikkur