Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

Absoluutse nihilisti eetika

06.12.2013 | | Rubriik: Online artiklid

Vattimo ajastudiagnostika kohaselt kuulume postmodernsesse reaalsuse nõrgenemise aega, kus tõde on muutunud luiskelooks.

Gianni Vattimo, Modernsuse lopp. Tõlkinud Maarja Kangro ja Maarja Kaplinski, Maarja Kangro järelsona. Kaane kujundanud Eve Kask. Eesti Keele Sihtasutus, 2013. 228 lk.

Orient on ida, orienteerumine itta suundumine. Kirikud ehitati nii, et altar asuks idas. Sõna on sama, aga tähendus teine, kui „orienteerutakse” GPSi abil. Universumis ei ole mingeid ilmakaari, need on inimese mõttekargud.

Gianni Vattimo näitab oma teoses „Modernismi lõpp”, kuidas suhestuvad Nietzsche ja Heideggeri filosoofia järeldused hiljutisemate modernse ajastu lõpu ja postmodernsuse diskursusega. Ta kutsub tervitama vabanemisvõimalusi, mis on vallandunud selliste olemisstruktuuride nagu võim ja domineerimine murdumise tõttu. Väärtused on pluraliseerunud ega ole enam koondatud ühe ülima, aluseks oleva mõiste külge. Tuleb lakata osutamast Jumalale või südametunnistusele, transtsendentsile või sügavusele kui mõttekuse ja väärtuste tagatisele.

Edasi loe Sirbist.

Õnnis on rahvas, kelle Jumal on issand, rahvas, kelle tema on valinud enesele pärisosaks! (Ps 33:12)