Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Abiks lapse jumalapildi otsingutel

21.10.2015 | | Rubriik: Kultuurielu

kes tegiHiljuti tuli müügile Kätlin Hommik-Mrabte 127-leheküljeline lasteraamat «Kes tegi maailma?».

Idee pärineb autorilt endalt, kellel olid lapsena küsimused selle kohta, kes on maailma teinud ja miks, kuid millele täiskasvanud erilist vastust ei andnud. Lõpuks rääkis luterlasest vanaema talle Jumalast ja õpetas ka palvetama. Neile väikese lapse küsimustele soovibki see raamat väga lihtsalt, üldiselt ja kujundlikult vastata.
Raamatus on 50 illustratsiooni, mille on teinud 2–17aastased lapsed, kes pärinevad kristlaste, muslimite või end mitte ühegi religiooniga siduvatest peredest. Kõigil illustraatoritel on vähemalt üks vanem eestlane.
Raamatus on järgitud võimalikult üldist jumalakäsitluse joont, koondades eri arusaamade ühisosa ja pidades silmas, et see võiks olla laiemaks aluseks, millele igaüks saab vajadusel ehitada midagi detailsemat. Aga ei pruugi, kui olemasolev teda rahuldab. Selgituses puuduvad monoteistlike usundite muud eripärad ning sinna on jäetud lahtised otsad, mida igaüks saab vastavalt oma usule sõlmida. Kui midagi tundubki siia- või sinnapoole kaldu olevat, on see juhuslik ning raamatu sisu üksikutele kohtadele annab tähenduse nende kontekst.
Seda raamatut saab kasutada lapsele väga üldiselt kõige esimest korda Jumalast rääkides, vastates tema juba tekkinud esimestele küsimustele Jumala kohta või aitamaks tal mõista oma Jumalasse uskuvat kaaslast. Raamat on kaugel soovist anda ühegi religiooni jumalapildile ammendavat vastust, mistõttu ei maksa siit otsida kristlikku usutunnistust, kolmainsat Jumalat ega ka evangeeliumi.
Raamatu on välja andnud MTÜ Kultuurikeskus Iqra ning seda saab osta Apollo ja Rahva Raamatu kauplustest.
Pille Toompuu

Ükski, kes on pannud käe adra külge ja siis vaatab tagasi, ei kõlba Jumala riigile! (Lk 9:62)