Esileht » Elu ja Inimesed » Ühiskond »

Abieluseminaril Soomes

05.10.2016 | | Rubriik: Ühiskond

Seminaril osalenud paarid. Pia Ruotsala

26.–28. augustini osales esimest korda grupp Eestist abielupaaride seminaril «Mennään eteenpäin» (’Mingem edasi’).

Espoos asuvasse hotelli Maj­vik oli kutsutud üheksa abielupaari. Soome luterlikus kirikus väga populaarseks saanud seminari programm oli intensiivne ja põhiliselt toimus töö abielupooltel omavahel. Seminari programmis pakutakse praktilisi vahendeid paarisuhte parandamiseks ja neid võtteid harjutatakse nädalavahetuse jooksul. Peamised valdkonnad on töö iseendaga, töö paarisuhtega ning kristlike väärtuste teadvustamine suhtes.
Programmi kontseptsioon sündis 1950. aastal Hispaanias, kus roomakatoliku preester isa Gabriel Calvo märkas, et probleemsete noorte peredes on tihti raskusi suhtlemisega. Ta alustas tööd lastevanemate omavahelise suhtluse parandamise nimel ja nii sündis seminar, mida on arendatud edasi USAs ja mis on nüüdseks nimetuse Marriage Encounter (ME) all tuntud 100 riigis.
Soomes on seda seminari korraldatud alates 1987. aastast ja selle on läbinud üle 9000 abielupaari. 75% osalenud paaridest tunnistab, et nende suhte kvaliteet paranes sellel nädalalõpul ja 65% arvab, et seminar mõjus ka nende usuelule positiivselt.
Seminaril osalenud Heidy ja Aivo Prükk Eestist kinnitavad: «Sel nädalalõpul avanes meile omavahelises suhtluses uus ja avaram silmapiir. Selgus, et kuigi me räägime palju, oleme siiski vältinud teemasid, mis ärevust tekitavad. Meie jaoks oli uudne jagada teineteisega mõtteid ka valusatel teemadel rahu ja tasakaalu kaotamata. Tunnete jagamine mina-sõnumile keskendudes ja arvustamisest loobudes toob suhtesse vabaduse ja läheduse. See kogemus annab lootuse suuremaks osaduseks meie abielus.»
Praegu on Soomes abielupaaride ooteaeg seminarile kuus kuud, aga eestlastele tehti eripakkumine, sest paljudes maades just kristlaste ja avaliku elu tegelaste abielusid toetavat seminari soovitakse näha tulevikus ka Eestis.
Eesti grupi osalust seminaril toetasid Soome ja Islandi ME. Rohkem infot seminari kohta leiab EELK perekeskusest või internetist www.wwme.org ja www.memennaaneteenpain.fi.
Pia Ruotsala

Kristus ütleb: Tulge minu juurde kõik, kes olete vaevatud ja koormatud, ja mina annan teile hingamise! (Mt 11:28)