Esileht » Arvamused » Nädala ringvaade »

Abielu tõde ja õigus

27.11.2019 | | Rubriik: Nädala ringvaade

Kirikuaasta on lõpule jõudnud. Pimedad ööd kestavad ja filmisõpradele Pimedate Ööde filmifestival. Valik ja teemadering on lai. Otsimisel leiab ka religioosset ainest kajastavaid linateoseid. Näiteks Poola film „Kristuse ihu“, mis nihutab usu, ohverduse ja andestamise piire, või põhivõistlusprogrammi kuuluv islamiusuliste pereelu kujutav Iraani film „Täiskuu aeg“.
Kes enam kristliku abielu teemasse süüvida soovis, sai laupäeval Tallinnas Eesti Evangeelse Alliansi poolt juba viiendat korda korraldatud abielufestivalil osaleda. Konverents toimus Tallinna Eelimi nelipühakoguduses ja sel korral oli teemaks „Abielu tõde ja õigus“. Kõneldi usust ja pereelust, riigist ja abielust ning seksuaalelust abielus. Peaettekande pidas piiskop Joel Luhamets, toetudes kirjakohtadele 1Ms 2:24 ja Mk 10:9 ehk: „Mees jätab maha oma isa ja ema ning hoiab oma naise poole, ja nemad on üks liha!“ ja „Mis nüüd Jumal on ühte pannud, seda ärgu inimene lahutagu!“. Piiskop tõi Norras kaitstud doktoritööle viidates välja noorte probleemi, et enam ei tunta üleminekuriitusi. Näiteks ei tea laps, millal täiskasvanuks saada ja seetõttu tahetakse liig noorelt elada täiskasvanute moodi. Kui täiskasvanuks saadakse, siis käitutakse lapsikult ehk ei võeta vastutust ja otsustusvõime on puudulik.
Piiskop Luhamets tõi siit paralleeli abieluga. Kuna pulmi välditakse, siis inimestel pole selgust, millal nad on vallalised ja millal abielus. Vallalisena tahetakse kõiki abielurõõme maitsta ja abielus olles arvatakse, et võib sama vaba olla kui vallalisena. „Kirikus on olnud aegu, mil vallaspõlve on hinnatud kõrgemalt kui abielu seisust. Luther seisis just abielu seisuse eest,“ ütles piiskop.
Lahutuste kohta ütles peaettekandja, et Piibel ei pea lahutust võimatuks, nt kui uskmatu pool seda tahab, ja on ka teisi olukordi, ent rõhutas, et lahutamine pole Jumala tahe. „Kui Mooses andis korralduse lahutamise kohta, siis tegi ta seda nende südame kanguse pärast. Jumala plaan on siiski, et mida Jumal on ühte pannud, seda ärgu inimene lahutagu. Esiplaanile peaks jääma, et inimene muutub, et armastus võib taas süttida, et oleks leppimine, teineteisemõistmine ja teenimine,“ andis Luhamets lootust. Mis siis on abielu tõde ja õigus? „Ei oska seda lahti seletada. See on nagu Andrese ja Pearu puhul, et õigust nõuti taga ja mida rohkem seda tehti, seda vähem seda saadi. Sama on ka abieluga.“
Kätlin Liimets

Kristus ütleb: Kui mind maa pealt ülendatakse, siis ma tõmban kõik enese juurde! (Jh 12:32)