Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Uudised »

Aastapäeva tähistatakse südamest

24.02.2021 | | Rubriik: Uudised

Iseseisvuspäev tuleb tänavugi ja vaatamata koroonale ei jää see Eestile nii tähtis päev tähistamata. Siiski lähtutakse kehtivatest piirangutest ja nii on leitud lahendused, et muuta see päev meeldejäävaks ja eriliseks. 

Kuigi algselt oli plaanitud iseseisvuspäeva üritused korraldada Tartus, teatas detsembris presidendi kantselei eesseisvatest muudatustest. Sealhulgas anti teada, et suurem osa plaanitust toimub publiku kohaloluta. Inimesi ei oodata ka varahommikul toimuvale lipuheiskamisele Toompeal. Otseülekannet saab ETV kanalil vaadata kell 7.30. „Kutsume inimesi üles sel päeval heiskama päikesetõusul riigilipu oma kodudes,“ on öelnud presidendi avalike suhete nõunik Taavi Linnamäe. Kuberneri aias peab kõne riigikogu esimees Henn Põlluaas ja õnnistussõnad ütleb EELK peapiiskop Urmas Viilma

Need, kes armastavad vaadata kaitsejõudude paraadi, olgu siis kohapeal või teleri vahendusel, peavad seekord leppima kaitseväe juhataja kõnega. Tänu märgiks Eestile vabaduse toonutele asetatakse pärjad Vabadussõja võidusamba jalamile Vabaduse väljakul. Kõneleb peaminister Kaja Kallas ja ülekanne algab kell 10. Tund aega hiljem, kell 11 oodatakse kõiki taas teleri ette, sest algab oikumeenilise jumalateenistuse ülekanne Tallinna toomkirikust, kus teenivad ka Eesti Kirikute Nõukogu liikmeskirikute vaimulikud, jutlustab peapiiskop Urmas Viilma. Lisaks vaimulikele teenivad muusikaga kaasa organist Kadri Ploompuu ning Malva ja Juhan Suits torupillidel.

Õhtul kella kuuest jõuab kodudesse ülekanne Eestimaa südamest Paidest. Kuigi telekavas öeldakse, et „president Kersti Kaljulaid viib vabariigi sünnipäeva tähistamise esmakordselt Eesti südamesse Paidesse“, ei ole see väide tõene. Vabariigi juubeliaastal 2018 oli jumalateenistuse ülekanne äsja remonditud Paide Püha Risti kirikust. Tõsi, toona toimus paraad pealinnas ja presidendi õhtune vastuvõtt Tartus Eesti Rahva Muuseumis. Sel aastal kätlemistseremooniat ei toimu, pidulik teleõhtu – presidendi kõne ja kontsert – kantakse üle Paide Muusika- ja Teatrimajast.

Head iseseisvuspäeva kõigile!

Rita Puidet

Laulge Issandale uus laul, sest ta on teinud imetegusid.  (Ps 98:1)