Esileht » Uudis » Esileht »

Aastapäeva tähistamisega tehakse algust

07.09.2016 | | Rubriik: Esileht

Usupuhastajate Lutheri ja Melanch­thoni 16. saj lõpu kaksikportree Tallinna Püha Vaimu kirikus. Arho Tuhkru

Tallinnas seatakse reformatsiooni 500. aastapäevaks üles ülevaatlik näitus.

Tallinna linnavalitsuse teenindusbüroo akendel (Vabaduse väljak 7) avatakse reedel, 9. septembril kell 13.30 näitus, mis tutvustab reformatsiooni tekkelugu, levikut Euroopas ning luterliku kiriku rolli meie maa kultuuri- ja haridusloos ning rahva igapäevaelus. Väljapaneku koostajad on mag Sigrid Põld, arhivaar Janis Tobreluts; konsultandid dr Thomas-Andreas Põder ja dr Priit Rohtmets; kujundanud Riina Sildvee.
Näitus jääb seal vaadata 7. oktoobrini, seejärel läheb üle Eesti rändama. Järgmine peatuspunkt on 9. oktoobril Oleviste kirikus, kus toimub reformatsiooni juubeliaasta avajumalateenistus.
Näituse üks koostajaist Sigrid Põld tunnustab koostööd Tallinna linnaga, kes on toetanud näituse korraldamist ning annab võimaluse seda üles seada linna ühe käidavama tänava äärde linnavalitsuse hoone suurtele akendele. Tallinna linn on aktiivselt kaasa mõtlemas ja toetamas ettevõtmisi, et Tallinn kui oluline reformatsioonilinn (sama tiitlit kannab Eestis ka Tartu) oleks nii Eestis kui Euroopas esil.
2017. aastal möödub 500 aastat reformatsiooni algusest. Tähtpäevaüritustega on juba algust tehtud. Peapiiskop Urmas Viilma üleskutsele õunapuude istutamiseks on reageerinud mitmed kogudused, näiteks Järvakandi, Harkujärve, Rakvere, Valga. Reformatsiooni aastapäeva kõrval on olulised tähised ka 2017. a luterliku kiriku 100. (Tartus toimub kirikukongress) ja 2018. a Eesti 100. sünnipäev. Üritusi on palju. Nende ühine nimetaja on «Vabaduse teetähised» ning nende kohta leiab lisainfot aadressilt www.reformatsioon500.ee.
Reformatsiooni 500. aastapäeva tähistamise korraldustoimkonnad on üle Eesti tegutsemas. Nii näiteks toimuvad 2017. aasta juunis Saaremaa kirikupäevad, kus peetakse meeles vaimulikku ja heliloojat Martin Körberit tema 200. sünniaastapäeval.
Kirikumuusika liit korraldab järgmisel aastal üle-eestilise kontserdisarja «Üks kindel linn ja varjupaik». 17. juunil toimub Suure-Jaanis vaimulik laulupäev. Haapsalus peetakse koraalimaratoni.
Eesti Post annab järgmisel aastal välja margi, millel on kujutatud juubeliaasta logo – õunapuu. Koostöö on ka rahvusringhäälingu ning Tallinna TVga, kuhu on kavandatud temaatilisi sarju.
Aastal 1517 algatas Saksamaal Wittenbergis munk ja teoloog Martin Luther vaidluse indulgentside ehk patukustutuskirjade müümise vastu. Diskussiooni tulemusena tekkinud reformiliikumise eesmärgiks oli puhastada kirik kõigest, mis varjutab ja moonutab evangeeliumi Jeesusest Kristusest.
Reformatsiooniga sooviti tagasi pöörduda kristluse lätete juurde, rõhutati inimese isiklikku suhet Jumalaga. See eeldas rahvakeelse kiriku ja emakeelse kirjasõna arendamist. Reformatsiooniliikumise tulemusena kujunes välja luterlik kirik.
Eesti Kirik

Inimese Poeg on tulnud otsima ja päästma kadunut. (Lk 19:10)