Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Aastapäeva tähistamine algas hooaja avakontserdiga

09.05.2018 | | Rubriik: Kirikuelu

petseri orelViiendat kevadet algas Petseri Peetri kirikus orelikontsertide hooaeg. Hooaja ja ühtlasi sealse Kriisade oreli 90. aastapäeva avas Tuuliki Jürjo.

Kaks aastat tagasi tähistati Petseris luteri kiriku 90. aastapäeva ja sel aastal on sama tähtpäev sealsel orelil (fotol). Orel valmis Kriisade töökojas ning on 19. sajandi lõpu ja 20. sajandi alguse oreliehituse hea näide. Internetis Petseri kirikus toimuvate kontsertide ja sealse oreli kohta infot jagavad Peterburi organistid Dina Ihhina ja Deniss Mahhankov kirjutavad, et Petseri orel on üks kümnest Venemaal säilinud ajaloolisest instrumendist. Orel on ehitatud Saksa romantiliste orelite eeskujul, mis tõstab tema ajaloolist ja muusikalist väärtust.
II ilmasõja aastatel Petseris teeninud organist ja muusikapedagoog Paul Krigul on kirjutanud, et „ühendus Tartu ja Petseri vahel oli hea ja tööd vähe: oli vaja mängida pühapäeval kord kirikus ja juhatada kaks korda nädalas kirikukoori. Meelitas ka Petseri moodne orel“.
Mõne aasta eest on kirjutatud, et kogu oreli kasutuse aja jooksul ei ole tehtud ühtki märkimisväärset remonti ja seetõttu vajab pill suuremahulist restaureerimist. 2014. aastast organiseerivad kirikus kontserte juba mainitud Deniss ja Dina. Nad on asutanud heategevusliku projekti „Orelikontserdid Petseris“, et leida vahendeid instrumendi taastamiseks.
Tänavuse hooaja avas 26. aprillil Tuuliki Jürjo, 20. mail annavad kontserdi Dina ja Deniss, 26. mail Svetlana Suhhanova Stavropolist. Jürjo esituses kõlasid Bachi ja Buxtehude teoste kõrval eesti heliloojate orelipalad. Tuuliki sõnul on märkimisväärne, et Petseri oreli hea käekäigu eest kannavad hoolt Peterburi organistid, kes teevad seda suure südame ja entusiasmiga.
„Praeguseks on orelil remont tehtud ja pill on väga heas korras. Hooaja avakontserdi jaoks toodi Peterburist kohale orelimeister, kes pilli üle häälestas, nii et oli väga hea mängida. Pisut valjuhäälne mootor plaanitakse veel välja vahetada. Suurepärane akustika ja korras orel võimaldavad seal tõeliselt nauditavalt muusikat ette kanda,“ ütleb Tuuliki Jürjo.
Rita Puidet

Tulge ja vaadake Jumala tegusid, kes on kardetav oma tegemistes inimlaste juures. (Ps 66:5)