Seni süntesaatori saatel jumalateenistusi pidanud kogudus kuulis möödunud pühapäeval viimaks Esku kabeli orelit, mis sihtasutuse Esku Kabel juhatuse liikme Vello Väinsalu sõnul oli vaikinud viimased 20 aastat või isegi kauem.

Sihtasutuse nõukogu esimees ja Haljala koguduse õpetaja Margit Nirgi pidas pühapäeva ainulaadseks päevaks – orel saadi peale restaureerimist taas pühitsetud. “Täna kuulsin minagi selle helisid esimest korda,” rõõmustas Margit Nirgi.

Esku kabeli oreli taastamine läks maksma umbes 10 000 eurot, mis kogunes annetustena. “Kui vaadata, kui palju rahvast on kogunenud, siis ilmselt on kõik kas või sümboolse summaga panustanud,” viitas Väinsalu pühapäevasele jumalateenistusele kogunenud inimestele.

Esku kabeli oreli taastanud orelimeister Hardo Kriisa ütles, et orel oli väga hullus seisus ning vajas põhjalikku remonti. Pilli sees olid elanud rotid, osa puitosi tuli hoopiski välja vahetada, sest katus oreli kohal oli katki, mistõttu oli osa detaile mädanenud.

“Võib öelda, et sellel orelil puudus 25 protsenti vilestikust,” kõneles Kriisa, lisades, et kõikidel klappidel on uued nahad ja vildid ning kogu vedrustik on välja vahetatud.

Edasi loe Virumaa Teatajast.