Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

600aastase kloostri vaimulik 50 aastat preestriametis

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

16. märtsil täitus Pirita kloostri vaimulikul isa Vello Salol 50 aastat preestiks pühitsemisest. Katoliku kirik tähistab seda sündmust 14. aprillil Tallinnas.

Image

Viljandimaalt pärit Vello Salo (fotol; 1945. aastani Endel Vaher) sündis 5. novembril 1925 Viljandimaal Lalsis kooliõpetaja perekonnas. 1943. a läks Põltsamaa ühisgümnaasiumi pingist vabatahtlikuna Soome. Koos Saksa vägedega 1945. aastaks Itaaliasse jõudnud, jäi ta sinna ning kaitses 1976. aastal Roomas doktoriväitekirja teoloogia alal.

Vello Salo on elanud ja õppinud Itaalias, Šveitsis, Hollandis, Saksamaal, Jordaanias, Iraagis, Rootsis ja Kanadas. Ta on töötanud katoliku kiriku vaimulikuna Saksamaal ning Vana ja Uue Testamendi professorina Iraagis ja Kanadas. Ta on juhtinud Vatikani Raadio eestikeelseid saateid ja olnud õppejõud Toronto ülikoolis. Salo on kirjastanud oma Maarjamaa kirjastuses eesti luulet ja kirjandust, uurinud massirepressioone okupatsioonide ajal.

1993. aastal naasis ta Eestisse ning 1996. aastast juhtis okupatsioonide repressiivpoliitika uurimise riiklikku komisjoni, mis pani kokku nn valge raamatu, mis võtab kokku Eestile okupatsioonide tõttu tehtud kahjud. 2004. a tunnustas Eesti riik tema tegevust elutööpreemiaga. Samal aastal anti Teise maailmasõja ajal Tšehhis oma sünnijärgsest nimest Endel Vaher loobunud mehele ka Eesti vabariigi pass.

Alates uue Püha Birgitta kloostri avamisest 2001. a on Vello Salo olnud selle vaimulik. Igal hommikul kell 7.30 kuulutab kirikukell Pirita kloostris missa algust ja preester Vello Salo alustab päeva.

Pirita kloostri ajaloolist tähtsust rõhutades on Eesti Post plaaninud selle aasta 15. juuniks välja anda margi Pirita kloostri 600. aastapäevaks.

Aastal 1407 saabusid kaks Vadstena kloostri venda Rootsist uue pühapaiga rajajaid nõustama. Kloostrikompleksi rajamise alguseni kulus kümmekond aastat, sest alles 1417 saadi esimene paemurruluba. Ehituskrundi kinkis kloostrile Liivi ordu.

Sirje Semm