Esileht » Uudis » Esilehe pealugu pildiga »

50 päeva kellamänguni Viljandi Jaani kirikus

15.04.2015 | | Rubriik: Esilehe pealugu pildiga

Viljandi Jaani kiriku tornis hakkab juunikuust helisema kellamäng. Varuge suveks aega ja sõitke kuulama!
Jaan Männik

Viljandi Jaani koguduses on kirikukellade aasta. Kogudus koostöös Viljandi linna ja vallaga viib ellu mahukat projekti «Tornikell meie linnas».

Eesmärgiks on ühisel jõul rekonstrueerida kiriku tornikellad ning paigaldada kirikutorni 25 kellast koosnev kellamäng. See kõik saab valmis juunis toimuvateks rahvusvahelisteks hansapäevadeks. Kellamäng heliseb esmakordselt kirikutornist 4. juunil kell 22. Selleks puhuks on helilooja Tõnu Kõrvitsalt tellitud kellamängu tunnusmuusikat. Suvel saavad ka viljandlased ja külastajad vanalinnas jalutades kuulata kirikutornist kõlavat kellamängu.

Kahel kellal ristiisad
17. aprillil sõidab koguduse õpetaja Marko Tiitus väikese delegatsiooniga Saksamaale Gescherisse, et olla juures kahe uue kirikukella, Johannese ja Franciscuse valamisel ning kogu protsessi ka filmile jäädvustada. Mai alguses jõuavad kellad Saksamaalt Viljandisse. Tornikellade Franciscuse ja Johannese pühitsemine on nelipühal, 24. mai hommikusel missal; pühitsemistalituse viib läbi piiskop Joel Luhamets.
Marko Tiitus on kirjeldanud, et enne nende sõitu Saksamaale on seal valminud Franciscuse kella mudel ehk vale kell. «Näeb välja nagu päris kell, ainult et pronksi asemel on tehtud savist, hobusekarvadest ja põhust ning tekstid peal vahast. Selle vale kella peale tehakse nüüd mantlit ehk vormi pealmist osa. Enne valamist tõstetakse vormi mantel üles ja lüüakse vale kell seest välja, mille tõttu vormi sisse tekib tühimik, mis siis juba 17. aprillil loodetavasti meie silma all voolava kellametalliga täidetakse.»
OÜ Mäeväli Orelitöökojaga sõlmitud töövõtulepingu järgi on kiriku kellasüsteemi renoveerimise kogumaksumus 89 281 eurot, projekti «Tornikell meie linnas» kogumaksumus on 98 209 eurot. «Suur osa sellest rahast koguneb kellade «ristivanematelt» ehk nimelistelt annetajatelt,» selgitas Marko Tiitus.
«Tornikell Franciscus valmib tänu Viljandi Jaani kirikus leeritatud Jüri Ehasalu annetusele. Tema soovil valatakse Franciscuse kellale piiblisalm «Jumal armastab rõõmsat andjat!» (2Kr 9:7). Tornikell Johannes valmib tänu Viljandi ettevõtja, linnavolikogu aseesimehe Harri Juhani Aaltoneni annetusele. Kokku annetasid need mehed 27 000 eurot.»

Sinu toetus on oluline
Viljandi Jaani kiriku tornis on praegu kolm kella, mis on valatud 19. sajandil. Pidevalt heliseb üksnes kõige suurem, jumalaema Maarjale pühendatud kell. Kaks väiksemat kella on mõradega ning nende heli kvaliteet on seetõttu kannatanud.
Projekti käigus valatakse Saksamaal uuesti kaks väiksemat kella – Franciscus ja Johannes –, paigaldatakse kolmele kellale elektrilised helistamismasinad ja digitaalne programmkell, mis võimaldab lüüa nii üksikuid kellalööke täistundidel kui ka kaht või kolme kella korraga keskpäeviti, jumalateenistuste ja laulatuste puhul. Uue lahendusena paigaldatakse kirikutorni 25 väikese pronkskellaga elektriliselt juhitav kellamäng, millelaadset praegu on kuulda ainult Tartu raekoja tornist.
Projekti edukaks läbiviimiseks ja raha kogumiseks teavitatakse koguduse liikmeid, linnakodanikke ning ettevõtjaid, korraldatakse annetuskampaaniaid. Projekti avaüritus oli mullu 20. detsembril Arsise kellade ansambli kontsert, mille käigus õpetaja Marko Tiitus, Viljandi linnapea Ando Kiviberg ja Toomas Mäeväli allkirjastasid ühiste kavatsuste kokkuleppe. Teine heategevuskontsert on 6. mail kl 19 Viljandi Jaani kirikus, kus astuvad üles Tõnis Mägi ja Kärt Johanson, kontserdi tulu läheb tornikella projekti toetuseks.
Igaüks meistki saab teha annetuse koguduse kantseleis või ülekandega SEBi Viljandi Jaani koguduse arveldusarvele EE49101022008021601.
Kaheksa väiksemat kellamängukella ootavad veel «ristivanemaid», kes annetaksid 1500 eurot ja aitaksid kirikutorni kellamängukella, mis heliseks mitmete inimpõlvede jooksul Jumalale auks ja linnarahvale ning kogudusele rõõmuks. Kellale graveeritakse annetaja või temale kalli inimese nimi. Kui ühe kellamängukella eest on annetus 1500 eurot, siis seda võib teha perekond, suguvõsa, sõpruskond …
«Oodatud on iga annetus, olgu see 5 või 10 eurot. Igaüks saab annetada vastavalt oma südamele ja võimalustele. Kirikukellad ja kellamäng on meie ühine kingitus linnale,» ütles Marko Tiitus.
Sirje Semm

Kristus Jeesus on kõrvaldanud surma ning on evangeeliumi kaudu toonud valge ette elu ja kadumatuse. (2Tm 1:10)